Yaklaşık 7 milyon üniversite öğrencisi, 1 Kasım itibariyle teknolojik cihaz ve internet desteği ile buluşacak. Cumhurbaşkanı Kararı ile açıklanan destekle ilgili detaylar netleşti ve öğrencileri heyecanlandırdı. İşte merak edilen soruların yanıtları:

KİMLER VERGİSİZ TELEFON VEYA TABLET ALABİLECEK?

Satın alma tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı üniversite öğrencileri, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteğinden faydalanabilecekler.

AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ DESTEĞE DAHİL Mİ?

Hayır, destek yalnızca örgün eğitimdeki yükseköğretim öğrencileri için geçerli.

DESTEK MİKTARI NE KADAR OLACAK?

Teknolojik cihaz desteği, 9 bin 500 TL'ye kadar olan cep telefonları veya tabletler için geçerli olacak. Her öğrenci, bir defaya mahsus olmak üzere toplamda 5 bin 500 TL'lik teknolojik cihaz desteğinden faydalanabilecek.

telefon-4ibm

İKİNCİ EL CİHAZLAR DESTEK KAPSAMINDA MI?

Hayır, ikinci el cihazlar destek kapsamı dışında tutulacak.

TELEFON VEYA BİLGİSAYAR NASIL ALINABİLECEK?

Öğrencilere verilecek olan şifrelerle, destek kapsamındaki telefon veya bilgisayarlar online mağazalardan veya fiziki teknoloji mağazalarından alınabilecek. Ücret vergi dahil olarak ödenecek, ve öğrenciler daha sonra vergi iadelerini geri alabilecekler.

TELEFON ALIMLARINDA TAKSİT OLACAK MI?

Kredi kartıyla telefon alımlarında taksit seçeneği bulunmuyor. Öğrencilerin nakit veya kredi kartıyla tek çekim olarak telefonları alması gerekiyor. Ancak Hepsiburada, öğrencilere özel taksit imkanı sunarak öğrencilerin rahatça alışveriş yapmasını sağlayacak.

HANGİ MARKA VE MODELLER VERGİSİZ ALINABİLECEK?

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, vergi desteğinden faydalanabilecek 13 yerli ve yabancı markayı duyurdu. Bu markalardan 40'tan fazla modelde telefon alınabilecek. Bazı vergisiz alınabilecek marka ve modeller şunlar: Samsung, Xiaomi (Redmi), General Mobile, Reeder, Omix, Casper (Via).

BİLGİSAYARLAR HANGİ MODELLERDEN ALINABİLECEK?

Teknolojik cihaz desteği kapsamında bilgisayar almak isteyen öğrenciler için Lenovo Ideapad serisinden 5 model, HP-14, Asus ve Dell'in Vostro modelleri gibi birçok bilgisayar seçeneği sunulacak.

YouTube'da artık kimler öne çıkacak? Büyük kolaylık sağlayacak YouTube'da artık kimler öne çıkacak? Büyük kolaylık sağlayacak

TELEFON VE BİLGİSAYAR ALABİLİR MİYİM?

Her öğrenci yalnızca bir defa teknolojik cihaz desteğinden yararlanabilecek. Yani öğrenciler ya telefon ya da bilgisayar alabilecekler.

ALDIĞIM ÜRÜNÜ BAŞKASINA VEREBİLİR MİYİM?

Cep telefonunu vergisiz alabilen kişiler, en az 2 yıl süreyle bu telefonları kendileri kullanmak zorunda. Destek şartlarının ihlal edilmesi halinde, geri alınacak destek tutarı gecikme oranında hesaplanacak faiz ile birlikte geri alınacak.

10 GİGABAYT İNTERNET DESTEĞİNDEN NASIL FAYDALANILACAK?

7 milyona yakın öğrenciye sağlanacak internet desteği, bir hattı kapsayacak ve aylık en fazla 10 gigabayt, yıllık ise 120 gigabayt olacak. Bu destek, ilgili öğrencinin adına kayıtlı bir hatta kullanılabilecek.

Editör: İsa Aslantaş