Uygun olmayan alanlardaki konut sahiplerini yakından ilgilendirecek ifadeyi Jeoloji Mühendisleri Odası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Volkan Dalyan söyledi. Dalyan; “Raporlarımızı tamamlayıp bakanlığa ilettik. Bakanlığımızın bu raporu dikkate alması gerekir” dedi.

OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ RAPORU HAZIRLADI

Kahramanmaraş şehir merkezini ilgilendiren hem de uygun olmayan alanlar içerisinde konutları bulunan vatandaşları rahatlatan açıklamayı Jeoloji Mühendisleri Odası Kahramanmaraş İl Temsilcisi Volkan Dalyan yaptı.

Dalyan; Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Demirtaş ve Dr. Faruk Ocakoğlu’nun hazırladığı Merkez İlçelerde yaklaşık 7853 HA alana ait imar planına esas mikrobölgeleme etüt raporu kapsamında Kahramanmaraş fay zonuna ait sakınım bandları oluşturulmuş kollar üzerinde gerçekleştirilen paleosismoloji çalışmalarına ilişkin revize ve etüt raporunun sonucunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulduğunu belirtti.

BAŞKAN GÜNGÖR BU SORUNU ÇÖZMEDEN GÖREVİ DEVİR ETMESİN

Bu raporun onay merci olan Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığının dikkate alması gerektiğinin de altını çizen Dalyan; “Devletimizin en önde gelen kurumlarından olan bakanlığın süreci sağlıklı bir şekilde neticelendirmesi çok önemlidir. Bu konularda binlerce vatandaşımızın mağduriyeti ve şehrimizin geleceği için üstümüze düşen her konuda gayretle çalışmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediye başkanı Sayın Hayrettin Güngör’ün de bu konuyu çözmeden görevini devredeceğine inanmıyorum. Önümüzdeki yerel seçimlerden önce bu konuların çözüme ulaşması gerektiğini, seçim malzemesi yapılmadan sonuçlandırılması gerektiğini önemle hatırlatmak isterim.” dedi.

DEVA PARTİSİNDEN İSTİFA EDİYORUM

Bu konunun seçim malzemesi yapılmaması gerektiğine de vurgu yapan Dalyan AK Partide başladığı siyasi hayatına 3 yıldır devam ettiği Deva Partisinden de dün itibariyle istifa ettiğini duyurdu.  Şehrimizin yaşadığı Deprem sonrasında siyasetten daha çok birlikteliğe, yardımlaşmaya ihtiyacı olduğunu Belirte Jeoloji Mühendisi Volkan Dalyan şöyle konuştu;

Ersan Şen'e mahkemede tokat gibi cevap: "Burası TV programı değil" Ersan Şen'e mahkemede tokat gibi cevap: "Burası TV programı değil"

“Önümüzdeki yerel seçimlerde bulunduğum parti ve diğer partilerden tarafıma gelen adaylık teklifleri için, böyle önemli bir görevi bana layık gördükleri için teşekkür ediyor ve seçimlerde bütün partilere başarılar diliyorum. Şahsım adına hiçbir siyasi partinin bir parçası olmadan üstüme düşecek her türlü sorumluluğu alarak, tarafsız bir şekilde hepimiz için mücadeleye devam edeceğim.

11 AYDIR MÜCADE VERİYORUM

Şehrimizde yaşanan yıkım ve ayağa kalkma çabaları, kapsamında yürütmekte olduğum Jeoloji Mühendisleri oda Temsilciliği ve mesleki bilgim gereğince, hiçbir siyasi söyleme mahal vermeden yaklaşık 11 aydır mücadele vermekteyim. STK’lar, Büyük Şehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Belediye ekibi olarak Kahramanmaraş için çok önemli olan iki konuda (UYGUN OLMAYAN ALANLAR ve ORTA HASARLI BİNALAR) verdiğimiz mücadele, gösterdiğimiz birliktelik sonucunda çözümler üreterek süreci devam ettirmekteyiz. Uygun olmayan alanlarla ilgili Raporlar hazırlanmış olup bu raporların onay merci olan Çevre Şehircilik ve İklim değişikliği bakanlığı tarafından dikkate alınması çok önem arz etmektedir.”

Görev süresi bitmeden uygun olmayan alanlarla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün bu konuya çözümleyip öyle gitmesi gerektiğinin de altını çizen Dalyan, uygun olmayan alanlara karşı birlikte çalıştıkları Güngör’ün bakanlıkla sıkı diyaloglarının bu işte hızlı mesafe alabileceğini de sözlerine ekledi.