MİT'in, bazı adliyelerde istismara yol açan bir dosya takipçiliği sistemi ve yargı mensupları hakkındaki iddialarla ilgili olarak bir rapor hazırlayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğu iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

MİT, bu iddiaları kesin bir dille reddederek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yolladığı resmi yazıda böyle bir raporun olmadığını bildirdi.

Şaban Ataş Olayı: Canlı Yayında Bomba İtiraflar! Oğlu baba katili mi oldu? Şaban Ataş Olayı: Canlı Yayında Bomba İtiraflar! Oğlu baba katili mi oldu?

SORUŞTURMA BAŞLATILDI: GAZETECİ TUTUKLANDI

Bu iddiaların ortaya atılmasının ardından gazeteci Tolga Şardan'ın, "MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu 'yargı raporunda neler var?" başlıklı yazısı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından re'sen soruşturma başlatıldı.

Savcılık, yazının "Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma" suçunun unsurlarını taşıdığına karar verdi ve gazeteci Tolga Şardan'ı gözaltına aldı, ardından da tutuklandı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN YALANLAMA: DEZENFORMASYON İDDİASI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, gazeteci Tolga Şardan'ın yazısının dezenformasyon içerdiğini belirterek, MİT'in iddia edilen raporunun bulunmadığını açıkladı.

Merkez, haberin gerçeği yansıtmadığını ve kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğunu vurguladı.

İTİRAZ ÜZERİNE TAHLİYE: MİT'E SORUŞTURMA

Gazeteci Tolga Şardan'ın avukatlarının yaptığı itiraz sonucunda Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Şardan'ın tahliyesine karar verdi. Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında önemli bir adım attı.

MİT'e, Şardan'ın iddialarını sorgulayarak, MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na herhangi bir yargı raporu sunup sunmadığını sordu.

MİT'TEN NET CEVAP: BÖYLE BİR RAPOR YOK

MİT, savcılığın sorusu üzerine MİT Hukuk Müşavirliği aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na cevabi bir yazı gönderdi. Yazıda, Şardan'ın iddialarının asılsız olduğu belirtilerek, "Yazınızda bahsi geçen rapor hazırlanmamıştır" ifadeleri kullanıldı.

Bu gelişme, gazeteci Tolga Şardan hakkında yürütülen soruşturma dosyasında önemli bir delil olarak kayda geçti.