Aile kurmak isteyen gençler için müjde!

Faizsiz evlilik kredisi imkanı sunan Aile ve Gençlik Fonu'na başvurular, yeni yönetmelikle birlikte başlıyor. 

Kredi fonunun detaylarını paylaşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin ardından nikahın hemen sonrasında kredi verileceğini açıkladı. 

Göktaş, çiftlerin toplam gelirlerinin brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerektiğini de vurguladı.

screenshot-7364-viua

ÖNCELİK DEPREM BÖLGELERİNDE

Başvuruların 15 Şubat itibarıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesinden alınmaya başlayacağını belirten Bakan Göktaş, özellikle deprem bölgesi gençlerini desteklemeye öncelik vereceklerini ifade etti.

Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri, Hatay ve Malatya’daki gençlerin başvurularının ilk etapta kabul edileceğini dile getirdi. Programın ilerleyen süreçlerde tüm Türkiye’ye yayılacağını da ekledi.

screenshot-7363-dxig

18-29 YAŞ ARASI

"Aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlerimize faizsiz kredi imkanı sunacağız" diyen Bakan Göktaş, gençlerin bu destekle kendi projelerini hayata geçirebileceklerini belirtti.

Başvurusu kabul edilen gençlere toplam 48 ay vadeli, 2 yıl geri ödemesiz 150 bin lira kredi desteği sağlanacağını duyurdu.

Başvuru için yaş kriterinin 18-29 arasında olması gerektiğini de hatırlattı.

screenshot-7365-7xrb

ASGARİ ÜCRET KRİTERİ

Göktaş, "Çiftlerin gelir toplamının brüt 2 asgari ücreti aşmaması gerektiği yönünde bir kriter belirlendiğini" ifade etti.

Yoğun fizibilite çalışmaları ve uluslararası kriterlerin incelendiğini belirterek, bu kriterin gençlerin daha fazla faydalanabilmesi için önemli olduğunu vurguladı.

ÖNCE NİKAH SONRA KREDİ

Fondan yararlanmak isteyenlerin, resmi nikah tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması gerektiğini belirten Göktaş, değerlendirmelerin ardından uygun bulunanların fondan faydalanabileceğini söyledi.

para-12-qkqr

Gençlerin, Bakanlığın evlilik öncesi ve sonrası sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerektiğini de hatırlattı.

Kahramanmaraş fena sallandı! Çevre illerden de hissedildi Kahramanmaraş fena sallandı! Çevre illerden de hissedildi

Bu önemli fonla, Türkiye'nin yeraltı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerin geleceğine yatırım yapılacağını belirten Göktaş, programın gençlerin evlilik hayallerine ve farklı projelerine destek olmayı hedeflediğini ifade etti.