Yeni yıla girilmesiyle birlikte asgari ücret ve memur maaşlarında gerçekleşen zamların ardından, 86 farklı kalemde maaş ve destek düzenlemeleri hayata geçirildi. Bu düzenlemeler arasında süt, emzirme parası, doğum izni, kreş yardımı ve yarı zamanlı çalışma desteği gibi önemli başlıklarda ödenek değişiklikleri yapıldı.

2024'TE PRİM ÖDEMELERİNDE YENİLİKLER

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan düzenleme kapsamında, prim ve ödeneklerdeki artış tablosu da açıklandı. Yeni yılda prim ödemelerinde ve desteklerde gözle görülür bir artış yaşanacak.

DOĞUM İZNİ ÜCRETLERİNDE ARTIŞ

Doğum izni ücretleri 2024 yılında 50 TL'ye yaklaşırken, çalışan annelere ödenecek tutar 70 bin 345 lirayı aşacak. Süt ve emzirme parası, doğum yardımı, kreş yardımı ve yarı zamanlı çalışma desteği gibi avantajlar, doğum yapan çalışan annelere sunulan destekler arasında yer almaya devam edecek.

Bir çocuk için 112 günlük doğum izni süresince ödenen ücret 49 bin 777 liraya ulaşırken, emzirme parasıyla birlikte toplam destek miktarı 70 bin 345 lirayı geçecek.

PRİMLERDE VE ÖDENEKLERDE ARTIŞ TABLOSU

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun açıkladığı düzenleme kapsamında, prim ve ödeneklerdeki artış tablosu da kamuoyuyla paylaşıldı. İş göremezlik ödeneği, günlük yatarak tedavilerde 333.38 lira, ayakta tedavilerde 444.50 lira ve cenaze ödeneği de 3 bin 385 liraya yükseldi.

Akaryakıt Fiyatlarında Hareketlilik: Motorinde İndirim Var! Akaryakıt Fiyatlarında Hareketlilik: Motorinde İndirim Var!

DOĞUM YARDIMI ÖDENEKLERİ BELİRLENDİ

Çalışan kadınlara sağlanacak olan doğum yardımları da belirlendi. Doğum öncesi bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödeyenler, bu destekten faydalanabilecek. İşten ayrılanlar, doğum izni başlamadan önce bu ödeneği alamayacak.

DOĞUM İZNİ ÖDEMESİ 50 BİN LİRA

Günlük net doğum izni ücreti 444.44 lira olup, aylık 13 bin 333 liraya ulaşmaktadır. Toplam net doğum izni ücreti 49 bin 777 liraya çıkarken, bu yıl için emzirme ödeneği 857 liraya yükseldi ve iki yıl boyunca 20 bin 568 liraya kadar ulaşacak. Ayrıca devlet, asgari ücretle çalışan annelere kreş desteği sunmaya devam ediyor.