Uçan fiyatlarla her gün gündem olan Bodrum'a 'pahalı değil' iddiası Uçan fiyatlarla her gün gündem olan Bodrum'a 'pahalı değil' iddiası

Akaryakıt Fiyatlarında Yeni Zam Beklentisi

Döviz kuru ve brent petrol fiyatındaki dalgalanmalar, akaryakıt fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Sektör kaynaklarının aktardığına göre, benzinin ve motorinin litre fiyatına 21 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 30 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Şu an İstanbul'da motorinin litre fiyatı 40,67 lira, benzinin litresi ise 40,3 lira olarak satılıyor.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Zam Beklentisi

Benzin ve motorinin litre fiyatlarına, 21 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 30 kuruş zam yapılması bekleniyor. Bu zamla birlikte, İstanbul'da motorinin litre fiyatı 42 lira 97 kuruş, benzinin litre fiyatı ise 41 lira 60 kuruş olacak.

Bu gelişmeler, döviz kuru ve brent petrol fiyatlarının etkisiyle akaryakıt fiyatlarının dalgalanmaya devam edeceğini gösteriyor. Sektör temsilcileri, bu fiyat artışlarının devam edebileceğini öngörüyor.

Mazot Zam.webp 2

Editör: Haber Editörü