Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin son verilerine göre, 25 bin TL ve altı limitlere sahip kredi kartlarında limit kullanımları dikkate değer bir artış gösterdi.

Yurttaşlar, temel gıda ve alışveriş maliyetlerindeki yükselişin ardından kredi kartlarına yükleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) analizine göre, bireysel kredi kartlarında kişi başına düşen borç artışı yavaşlamış olsa da devam ediyor.

KÜÇÜK LİMLİ KARTLARDA ARTAN KULLANIM ORANLARI

Finansal İstikrar Raporu'na göre, limit kullanım oranları özellikle düşük limitli kartlarda artış gösteriyor.

Bloomberg'ün haberine göre, bireysel kredi kartlarının aktif kullanıcı sayısında ve kişi başına düşen borç miktarında artış trendi devam ediyor.

kredi-karti-limiti-25-bin-liranin-altinda-olanlar-dikkat-alarm-veriyor

İHTİYAÇ KREDİLERİNDEKİ FAİZ ARTIŞI KREDİ KARTI KULLANIMINI TETİKLİYOR

Özellikle ihtiyaç kredilerinde görülen faiz oranlarındaki artışın etkisiyle hanehalkı, kredi kartlarını kullanmaya yöneliyor.

Analizlere göre, gelir artışları sonrasında yapılan limit güncellemeleri, kredi kartı kullanım kapasitelerini etkilemekte.

YÜKSEK LİMLİ KARTLARDA AZALAN KULLANIM, DÜŞÜK LİMLİ KARTLARDA ARTIŞ

Yüksek limitli kartlarda limit kullanım oranının azalırken, 25-100 bin TL arasında limitlere sahip kartlarda doluluk sınırlı bir artış gözlendi.

25 bin TL ve altı limitlere sahip kredi kartlarında limit kullanım oranındaki artış devam ediyor.

BORÇLARDA ARTIŞ, FAİZE BIRAKILAN BORÇLARDA DİKKAT ÇEKİYOR

Kredi kartlarından faize bırakılan borç tutarı artarken, bu tutarın toplam kredi kartı borcuna oranı tarihsel ortalamaların altında kaldı.

Asgari ödeme oranı ve üzerinde ödeme yapılan kartlarda faize bırakılan borçların toplam kart bakiyesine oranı yüzde 12,6 iken, asgari ödeme oranının altında ödeme yapılan kartlarda gecikmeye bırakılan borçların oranı yüzde 8,1 olarak kaydedildi.

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: Fahiş fiyatta kapatma cezası geliyor

Gecikmeye bırakılan borcun toplam bireysel kredi kartı bakiyesine oranı ise yaklaşık yüzde 20 ile tarihsel ortalamaların altında yer aldı.