Kahramanmaraş'ta 6 Şubat depremlerinde 26 kişi A blokta, 16 kişi ise B blokta olmak üzere toplam 42 kişinin hayatını kaybettiği Said Bey Sitesi'nin A bloğu ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

Büyük depremden 15 ay sonra Kahramanmaraş! Şehirde durum nedir? Vahit Kirişçi açıkladı... Büyük depremden 15 ay sonra Kahramanmaraş! Şehirde durum nedir? Vahit Kirişçi açıkladı...

İDDİANAME HAZIRLANDI

Said Bey Sitesi'nin A bloğuyla ilgili iddianame, Kahramanmaraş 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianamede 4'ü tutuklu 5 şüphelinin; 'Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan 2 yıl 8 aydan 22,5 yıla kadar hapis cezası istendi. 

GÖZALTINA ALINAN ŞÜPHELİLER

Yahya Kemal Mahallesinde bulunan Said Bey Sitesi'nde yaşanan facia sonrasında sitenin müteahhidi Hasan Çam, şantiye şefi Halil İbrahim Us, statik proje ve uygulama denetim görevlisi Yavuz Kaygısız, yapı denetim şirketi yetkilisi Halil Yıldız ve yapı denetim şirketi kontrol elemanı Melike Y. gözaltına alındı. Şüpheliler, adliyeye sevk edildi.

ŞÜPHELİLERİN SAVUNMALARI

Müteahhit Hasan Çam, sorgusunda binanın mevzuata ve yönetmeliklere uygun olduğunu iddia ederek, inşaat işlerini yan iş olarak yaptığını belirtti.

Diğer şüpheliler de suçlamaları kabul etmediler.

TUTUKLAMALAR VE ADLİ KONTROL

Sorgulamaların ardından Hasan Çam, Yavuz Kaygısız, Halil Yıldız ve Halil İbrahim Us tutuklanırken, Melike Y. adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

BİLİRKİŞİ RAPORU

Sitenin A ve B bloklarıyla ilgili dosyalar ayrıldı, belgeler, fotoğraflar ve videolar bilirkişi incelemesi için gönderildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden oluşan bir bilirkişi heyeti, incelemelerin ardından raporlarını hazırladı ve Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti.

BİLİRKİŞİ RAPORU SONUÇLARI

Raporun sonuç kısmında, yapı denetim eksiklikleri ve işçilik hatalarının bulunduğuna dair tespitler yer aldı. Ayrıca, binanın asma katının sonradan eklenmesinin taşıyıcı sistemine olumsuz etki edebileceği belirtildi.

İDDİANAME VE SUÇLAMALAR

İddianamede, müteahhit Hasan Çam, şantiye şefi Halil İbrahim Us, statik proje ve uygulama denetim görevlisi Yavuz Kaygısız, yapı denetim şirketi sahibi Halil Yıldız ile yapı denetim şirketi kontrol elemanı Melike Y.'nin 'Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan 2 yıl 8 aydan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

KAMU GÖREVLİLERİ İLE İLGİLİ SORUŞTURMA

Soruşturma sonucunda, binanın yıkılmasında kamu görevlilerinin kusurlarının da bulunduğu tespit edildi. Bu konuda ayrı bir dosya açıldı.

İddianamenin kabul edilmesi halinde, şüphelilerin yargılanmasına yakın bir zamanda başlanacak. Mağdurlar ise adaletin yerine gelmesini ve suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyorlar.