Türkiye'de milyonlarca seçmen dün 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için oy kullandı. 

Türkiye'nin sonuçlarının dikkatle takip ettiği yerel seçimleri, dünya basını da manşetine taşıdı.

"Türkiye'deki muhalefet partisi yerel seçim zaferine ulaştı" başlığını kullanan Guardian haberinde, "Ekrem İmamoğlu'nun beklenmedik bir şekilde ikinci kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturması CHP'yi yerel siyasetin merkezine taşıdı" ifadelerine yer verdi.

Washington Post gazetesi, "Türkiye'de muhalefet yerel seçimlerde büyük kazanımlar elde etti" başlığını kullandı.

İngiliz BBC gazetesi haberinde, "Türkiye yerel seçimleri: Muhalefet Erdoğan'ı tarihi zaferle şaşkına çevirdi" ifadelerini kullandı.

Financial Times ise "Türkiye'nin büyük şehirlerinde muhalif belediye başkanları galip geldi" açıklamasına yer verdi.

Fransız AFP haber ajansı, "Ekrem İmamoğlu'nun Pazar günü İstanbul'da yapılan seçimlerde kazandığı ikinci zafer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ve iktidar partisi yenerek Türkiye'nin en büyük muhalefet lideri konumunu güçlendirdi." açıklamalarını kullandı.

Amerikan New York Times gazetesi, "seçmenlerin ekonomik duruma kızgın olduğu bir ortamda, muhalefetin yerel seçimlerde Türkiye genelinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidar partisine karşı kazanımlar elde ettiğini" yazıyor.

İngiliz Guardian gazetesi, “Türkiye’de ana muhalefet partisi, seçmenin Erdoğan’a sırtını döndüğü seçimlerde ezici bir zafer kazandı” başlıklı haberinde, ana muhalefetin yerel seçimlerde net bir zaferle Recep Tayyip Erdoğan iktidarına beklenmedik bir darbe vurduğunu söylüyor.

Fransızca kamu yayıncısı RTBF de, “Sosyal demokrat muhalefet CHP, İstanbul ve Ankara'daki uçurumu genişletmeye devam etti” yorumunu yaptı.

RTBF, yerel seçimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimi için bir sınav niteliği taşıdığına işaret etti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den belediye başkanlarına kritik uyarı: Genel siyasetten uzak durun CHP Genel Başkanı Özgür Özel’den belediye başkanlarına kritik uyarı: Genel siyasetten uzak durun

Hollandalı kamu yayıncısı NOS, seçim sonuçlarını ilk haber olarak duyurdu.

“Muhalefet, Erdoğan'ın partisinin İstanbul'da tekrar kazanmasını engellemeyi başardı” başlığıyla verilen haber şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın partisi İstanbul'da bir yenilgiye daha uğradı. Oyların yüzde 95'inden fazlasının sayılmasıyla muhalif siyasetçi Ekrem İmamoğlu,

Türkiye'nin en büyük şehrinin belediye başkanı olarak yeniden seçilme yolunda bir milyondan fazla oy farkıyla ilerliyor. Diğer büyük şehirlerde de muhalefet kazanıyor gibi görünüyor.”