Kahramanmaraş'ta 49 engelli, ellerine kına yakıp temsili olarak bir günlük askerlik yaptı.

Bu yıl 49 engelli vatandaşın müracaat ettiği program kapsamında Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı'nda 13 Mayıs’ta yemin töreni düzenlendi.

Saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende, üniformalarını giyen ve ellerine kına yakılan engelli askerler, al bayrak ve silah üzerine el koyup yemin ettiler.

Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Binbaşı Kemal Sarıtaş, askerlik mükellefiyetinin Türk ulusu için bir onur vesilesi olduğunu söyledi. 'Asker millet' kavramının dünyadaki yegâne örneğinin Türk Silahlı Kuvvetleri'nde olduğunu belirten Sarıtaş, "Onursal askerlik görevini yerine getiren her birey, bunun gururunu ömür boyu taşımaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ayrılmaz bir parçası olan jandarma saflarında temsili askerlik görevi için gelen vatandaşlarımız heyecan ve coşku ile üniformalarını giymiş ve büyük bir onurla karşımızda durmaktadırlar. Mehmetçikler biraz sonra edeceğiniz askerlik yemini ile tam bir asker olacaksınız. Bugün sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duymaktayız" diye konuştu.

“BİZE GURUR VERİYOR”

Engelli askerler adına konuşan Jandarma Er Osman Tut ise, bir gün dahi olsa askerlik yapmanın kendilerine gurur verdiğini söyledi. Kendilerine bu imkanı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teşekkür eden Tut, "Bir günlük askerlik yapacağımızı ilk duyduğumuzda içimizi buruk bir sevinç ve heyecan kapladı. Devletimizin en kutsal ocağı olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ayrılmaz parçası jandarma bünyesinde temsili askerlik görevimizi yapmak bizi onurlandırmıştır. Bize bu uygulamanın yapılması, maddi yardımdan çok daha fazla sevinç vermiştir. Çünkü biz dört gözle bu anı bekledik. Biz de yaşıtlarımız gibi askerliğimizi yapmak istesek de vücudumuz buna engel olmuştu. Bu nedenle bize bu imkânı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teşekkür ediyoruz" dedi.

“DUYGULU DAKİKALAR YAŞANDI”

Engelli oğulları Naim Yücel'i asker olarak gören Alaaddin ve Emine Türk çifti ise, diğer aileler gibi duygu dolu dakikalar yaşadı. Anne Türk duygularını kelimelerle ifade edemezken, öğretmen olan baba Alaaddin Türk ise, oğlunun her zaman asker olmak için büyük arzu duyduğunu söyledi. Türk, "Oğlumuz gerçekten çok istekli ve arzuluydu, asker olmak istiyordu. Bu imkânı sağlayan Genelkurmay Başkanlığımıza ve bizleri tüm sıcaklıklarıyla konuk eden İl Jandarma Komutanlığımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" şeklinde konuştu.

“KOMUTAN HALAY ÇEKTİ”

Garnizon Komutanı Sezai Akgün, Vali Vekili Volkan Barış Göçmez, Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk ve Adalet Komisyonu Başkanı Dursun Altınöz tarafından terhis belgeleri verilen engelli askerler, daha sonra geçit törenine katıldı. Törenin son bölümünde Garnizon Komutanı Akgün, engelli askerlerle kol kola girip halay çekti, davul ve zurnacılara bahşiş dağıttı. Renkli ve bir o kadar da duygu dolu dakikaların yaşandığı tören kokteyl ile tamamlandı. (www.kanal46.com)YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...