Emekli ikramiyesinde yaşanan krize çözüm arayışları hız kazandı.

Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla yapılan tek seferlik 5 bin liralık ikramiye ödemesinin, çalışmayan emeklilere yönelik kapsam dışında kalan çiftçi emeklilere yönelik bir düzenleme yapılması planlanıyor.

EMEKLİ ÇİFTÇİLERE YENİ DÜZENLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olmaları nedeniyle 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamayan 1,5 milyon çiftçi için çözüm arayışları başlatıldı.

Çalışmayan emeklilere yönelik düzenlenen ikramiyenin, üretim faaliyeti gerçekleştirmeyen ancak ÇKS kaydı bulunan çiftçileri kapsamaması üzerine, hükümet tarafından harekete geçilme kararı alındı.

AK PARTİ YETKİLİLERİNE BÜYÜK ŞİKAYET AKINI

Özellikle üretim faaliyetlerinden dolayı ÇKS kaydı bulunan ancak günümüzde herhangi bir üretim faaliyeti gerçekleştirmeyen yaklaşık 1,5 milyon çiftçi, 1 Ekim 2023 tarihine kadar çalışmayan emekli ikramiyesinden yararlanamayınca, AK Parti yönetimi ve milletvekillerini telefon ve mesaj bombardımanına tuttu.

Çiftçilerin birçoğu, ÇKS kayıtlarını sildirebilmek adına ziraat odalarında uzun kuyruklar oluşturdu.

TORBA TEKLİF İLE ÇÖZÜM YOLDA

Türkiye gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, son Rize programında çay üreticilerinin aynı sorununu dile getirmesi üzerine, AK Parti grup yöneticilerinden alınan bilgiler doğrultusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile bir araya gelerek çiftçi emeklilerin yaşadığı sorunu çözmeleri talimatını verdi.

Kadınlar için müthiş fırsat: Bir günle erken emeklilik kapıda! Kadınlar için müthiş fırsat: Bir günle erken emeklilik kapıda!

AK Parti kaynakları, emekli çiftçilerin ikramiye alabilmesi için düzenleme yapılacağını ve bu düzenlemenin bütçe görüşmelerinden önce bir torba teklifle TBMM Genel Kuruluna getirilebileceğini belirtiyor.