Türkiye'yi sarsan bir olayın sonuçları nihayet belirlendi. 6 yaşındaki H.K.G.'nin, Kadir İstekli ile evlendirilmesine dair yaşanan skandalın ardından yapılan mahkeme sonuçlandı.

HİRANUR VAKFI KURUCUSU VE BABA HAPİS CEZASI ALDI

Hiranur Vakfı'nın kurucusu olan Yusuf Ziya Gümüşel, 6 yaşındaki kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddialarıyla suçlanıyordu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kadir İstekli'ye "Çocuğun cinsel istismarı" ve "Nitelikli cinsel saldırı" suçlarından 30 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası talep edilirken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti.

MAHKEME KARARI AÇIKLANDI

İstanbul'da görülen davanın ardından mahkeme kararını açıkladı. Baba Yusuf Ziya Gümüşel'e 20 yıl, kız çocuğunun evlendirildiği Kadir İstekli'ye 30 yıl, anne Fatıma Gümüşel'e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Bu kararla birlikte, bu skandalın sorumluları adalet önünde cezalandırılmış oldu.

Türkiye genelinde büyük yankı uyandıran bu olay, çocuk haklarına yönelik suçların ciddiyetini bir kez daha gündeme getirdi. Toplumun bu tür suçlara karşı duyarlılığı artarken, yetkililerin benzer olayların önüne geçmek için daha fazla önlem alması bekleniyor.

Yurt Dışı Çıkış Harcına Yüzde 233 Zam Yapıldı Yurt Dışı Çıkış Harcına Yüzde 233 Zam Yapıldı
Editör: İsa Aslantaş