Brüksel'de sona eren AB zirvesinin sonuç bildirisinden Türkiye ile ilişkilerle ilgili önemli mesajlar çıktı.

Bildiride, AB'nin Doğu Akdeniz'de istikrar ve güvenlik ile Türkiye ile karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki geliştirmenin stratejik çıkarına sahip olduğu vurgulandı.

İŞBİRLİĞİ ÖNERİLERİ İNCELENİYOR

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu tarafından Kasım 2023'te sunulan ortak rapordaki Türkiye ile ilgili işbirliği önerilerinin ilerletilmesi çağrısı yapıldı.

Vladimir Putin'den kritik hamle! Sergey Şoygu'yu Savunma Bakanlığı'ndan aldı Vladimir Putin'den kritik hamle! Sergey Şoygu'yu Savunma Bakanlığı'ndan aldı

Bu önerilerin "aşamalı, orantılı ve geri döndürülebilir" şekilde ve gerektiğinde AB Konseyi'nin rehberliğinde uygulanması için AB Daimi Temsilciler Komitesi'ne (COREPER) talimat verildiği bildirildi.

KIBRIS MÜZAKERELERİ YENİDEN BAŞLAMALI

Bildiride ayrıca, AB-Türkiye işbirliğinin geliştirilmesi için Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması ve ilerlemesi büyük önem taşıdığı ifade edildi. AB'nin konunun çözümü için Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki sürece bağlı olduğu vurgulanırken, "AB, elindeki tüm uygun araçlarla, BM liderliğindeki sürecin tüm aşamalarını desteklemede aktif rol oynamaya hazırdır." denildi.