Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Slovenya'nın göl kasabası Bled'de düzenlenen bir forumda önemli açıklamalarda bulundu.

Michel, Avrupa Birliği'ne üyelik başvurusu yapmayı hedefleyen aday ülkelere ve AB'ye seslenerek 2030 yılına kadar yeni üyeleri kabul etme konusunda bir çağrıda bulundu. Bu çağrıya ilişkin detaylar şöyle:

"2030'A KADAR GENİŞLEMEYE HAZIR OLMALIYIZ"

Michel, yaptığı konuşmada, "2030 yılına kadar genişlemeye hazır olmamız gerektiğine inanıyorum. Bu iddialı ama gerekli. Bizim bu konuda ciddi olduğumuzu gösterecek." ifadeleriyle AB'nin genişleme hedefine vurgu yaptı.

BALKAN ÜLKELERİ: POTANSİYEL ADAYLAR VE GENİŞLEME SÜRECİ

Batı Balkan ülkeleri, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan, AB'ye katılım sürecinde farklı aşamalarda bulunuyor. Ayrıca, geçen yıl Moldova ve Ukrayna'ya aday statüsü verildi ve Gürcistan da benzer bir statüyü bekliyor.

MİCHEL'DEN GENİŞLEME ŞARTLARI: REFORMLAR VE UYUMLU DIŞ POLİTİKA

Michel, gelecekteki üye devletlerin AB'ye katılmadan önce bağımsız yargıyı güvence altına alacak, organize suç ve yolsuzlukla mücadele edecek ve dış politikalarını AB üye ülkeleriyle uyumlu hale getirecek reformları uygulamaları gerektiğini kaydetti.

Tutuklama talebi panikletti: Köşeye sıkışan Netanyahu'dan ilk açıklama! Tutuklama talebi panikletti: Köşeye sıkışan Netanyahu'dan ilk açıklama!

İKİLİ ANLAŞMAZLIKLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇAĞRI

Avrupa Konseyi Başkanı, tüm aday ülkelere, Avrupa Birliği'ne katılmadan önce ikili anlaşmazlıklarını çözme çağrısında bulundu ve geçmişteki çatışmaların AB'ye yansımaması gerektiğini ifade etti.

GENİŞLEME SÜRECİNDE AB'NİN SORUMLULUĞU

Michel, Avrupa Komisyonu'nun ekim ayında beklenen genişleme paketinin, gelecekteki üyelerin resmi olarak AB kurumlarına tam katılımın faydalarını hissetmelerini sağlayacak adımlar atılmasına başlanabileceğini söyledi.

Ayrıca, AB'nin genişlemeye hazır olması için bazı reformları hayata geçirmesi gerektiğini kaydederek sorumluluğun her iki tarafa da ait olduğuna işaret etti.