Beyaz Saray, İsrail'in Refah'a düzenlenmesi konuşulan kara saldırısına karşı Beyaz Saray, İsrail'in Refah'a düzenlenmesi konuşulan kara saldırısına karşı

Amerika Birleşik Devletleri'nin İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh, CNN Türk'te konuk olarak F-16'ların Türkiye'ye ne zaman geleceğiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

KONGRE ONAYININ HEYECANI: NATO'YA GÜÇLÜ MESAJ

Eadeh, Kongrenin Türkiye'ye F-16 satışını onaylamasından dolayı duyduğu heyecanı dile getirerek şunları söyledi: "Bu, Türkiye'nin bir NATO müttefiki olarak kritik ve hayati önemini altını çiziyor. Temelinden NATO'nun olduğu, sarsılmaz bölgesel güvenlik taahhüdünü gösteriyor."

TAKVİM NETLEŞİYOR

Eadeh, F-16'ların Türkiye'ye ne zaman teslim edileceğine dair net bir takvim vermese de, "çok heyecanlıyız ve bu uçakların tedariğini sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

MÜHİMMAT ÜRETİMİNDE YENİ DÖNEM

ABD ve Türkiye arasındaki iş birliğinin sadece F-16'larla sınırlı kalmadığını da belirten Eadeh, mühimmat satışı gibi konularda da yakın iş birliği içinde olduklarını açıkladı.

Eadeh, Türk firmalarıyla ortaklığa büyük önem verdiklerini ve bu ortaklığın meyvesini 2025'te toplamayı beklediklerini kaydetti.