İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim tarihinde başlayan ve halen devam eden çatışmalarda yetim kalan çocukların Türkiye'ye getirilmesi konusundaki girişimler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılmıştı. 

Başlatılan girişimler sonuç verdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Filistinli yetim çocukların Türkiye'ye getirilmesi için çabaların sürdüğü bildirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde teknik ekip kurulduğunu açıkladı.

Göktaş, bölgede ateşkesin sağlanması için bakanlık olarak Birleşmiş Milletlere mektup gönderildiğini de vurguladı.

Bakan Göktaş açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Emine Erdoğan'ın himayesinde Filistinli çocukları ülkemizde himaye etmek, koruma altına almak için bir takım girişimlerimiz oldu. Geçtiğimiz hafta 2 Filistinli bakanla görüşme sağladık. Dün itibarıyla bu teknik ekibimiz bakan yardımcılarımız başkanlığında kuruldu. Ukraynalı çocuklarımıza nasıl sahip çıktıysak Filistinli çocuklara da öyle sahip çıkacağız. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak üzerimize düşen boyutuyla başta Birleşmiş Milletler'deki bütün muadil bakanlara bir mektup gönderdik. Oradaki insanlık suçunun kabul edilemez olduğunu ve bir an önce herkesin harekete geçmesi, ateşkesin bir an önce sağlanması için ateşkes çağrısında bulunduk."

Tüm bu gelişmelerin ardından Suriyeli sığınmacılar üzerinden Türkiye’yi karıştırmak isteyenler, bu kez de “Türkiye yüz binlerce Filistinliyi getirecek” propagandası yapmaya başladı.

Yapılan haberlerde ve sosyal medya paylaşımlarında Türkiye'nin yüz binlerce Filistinliyi getireceği söylendi.

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi, konuyla alakalı bir yazı kaleme aldı.

Selvi, yazısında “Türkiye yüz binlerce Filistinliyi getirecek” haberlerinin tamamının yalan ve maksatlı olduğunu dile getirdi.

İşte Selvi'nin yazısının ilgili kısmı...

YALAN VE MAKSATLI

"Türkiye, Filistinlileri getirecek iddiasının tümü yalan. Tümü maksatlı. Türkiye’nin çözüm bulma çabalarını sabote etmekten başka bir şey değil. Ayrıca Türkiye tam tersine Filistinlilerin, Filistin’de kalmasını istiyor. Gazzelilerin Gazze’den çıkarılmaması için çalışıyor. Gazze’yi boşaltıp, Filistinlileri Mısır’daki Sina Çölü’ne sürmek, Ürdün’e göndermek İsrail’in planı. 

Mısır Devlet Başkanı Sisi, bu formüle şiddetle karşı çıktı. Savaşın Mısır’a sıçramasına neden olacağını savundu. Ürdün Başbakanı Khasawneh, “Ürdün, Filistinlilere yönelik sürgün girişimini savaş ilanı sayacaktır” diye açıklama yaptı.

Bakan Tunç 'yakalandılar' deyip duyurdu! Terör halayı çekenlere soruşturma Bakan Tunç 'yakalandılar' deyip duyurdu! Terör halayı çekenlere soruşturma

Filistinlilerin Gazze’den çıkarılması İsrail’in amacı, ama Türkiye’nin, Mısır’ın, Ürdün’ün kırmızı çizgisi. Bu durumda milyonlarca Filistinli mülteci nasıl gelecek?"

Editör: İsa Aslantaş