ssız bir noktaya park edilmiş kasası beyaz renkli TIR, San Antonio'nun dışında bir demiryolunun paralelindeydi.

TIR'ın çevresindeki binalarda çalışan işçilerden biri, yardım çığlığı duydu. Aşağıya inip aracın yanına geldi, TIR kasasının kapıları aralıktı, içeri baktığında onlarca ceset vardı.

İşçi hemen telefonuna sarılıp 911'i aradı, San Antonio polisi yerel saatle 17.50'de bir acil durum çağrısı aldığını bildiriyor.

Olay yerine onlarca polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Soğuk taşıma özelliği olan TIR'ın klimaları çalışmıyordu, içeride de su yoktu.

Aracın bulunduğu yol, Meksika sınırına kadar uzanan ABD'nin ana arterlerinden Highway I-35 yakınlarındaydı.

San Antonio itfaiye şefi Charles Hood, TIR'ın kasasında ve çevresinde en az 46 göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yaşamını yitirenler arasında çocuk bulunmuyor. Dördü çocuk 16 kişi ise hastanelere taşındı.

ARAÇTA SU YOKTU

Hastaların dokunulmayacak kadar sıcak olduğu bilgisini veren Charles Hood, sıcak çarpmasından söz etti. İtfaiyeci Hood, "Gördüğümüz hastalar, ısı çarpması ve ısı bitkinliğinden acı çekiyorlardı. Araçta su olduğuna dair bir işaret yoktu, görünürde çalışan bir klima da bulunmuyordu" dedi.

Olay yerinde kameraların karşısına çıkan San Antonio belediye başkanı Ron Nirenberg, "Dehşet verici bir trajedi" deyip ekledi:

Hepinizi hayatını kaybedenler, yaralananlar ve aileler için merhametli bir şekilde düşünmeye ve dua etmeye çağırıyorum. Ve umuyoruz ki, bu kurbanları insanlık dışı koşullara getirenler hukuk önünde sonuna kadar yargılansın.

HAVA 40 DERECEYDİ

Meksika sınırına 250 kilometre mesafedeki San Antonio, önemli göçmen geçiş noktalarından biri. Ayrıca, son günlerde kavurucu bir sıcak dalgası hüküm sürüyordu. Kamyonun bulunduğu Pazartesi günü, termometreler 40 dereceyi gösteriyordu.

SÖZLERİ ŞOKE ETTİCIA keskin nişancısından eski sevgiliye akılalmaz tuzak!Haberi Görüntüle

San Antonio'da beş yıl önce de benzer bir olay kayıtlara geçmişti. ABD'ye göçmen taşıyan bir kamyon kasasında yaklaşık 200 kişi vardı. Kliması bozuk, havalandırma delikleri tıkalı araç durduğunda kasasından 10 ceset çıktı, onlarca göçmen sıcak çarpması ve susuzluk nedeniyle hastaneye taşındı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, 2003 yılında yine havalandırma sistemi çalışmayan bir kamyonda 19 göçmenin hayatını kaybettiğini hatırlatıyor.

1990'LARIN BAŞINDA ORTAYA ÇIKTI

AP, büyük TIR dorseleri veya kamyon kasalarının 1990'ların başından itibaren popüler bir insan kaçakçılığı yöntemi olarak Teksas'a bağlı El Paso ve San Diego'da ortaya çıktığını bildiriyor. Söz konusu hat, göçmen kaçakçılığında en yoğun rotalardan biriydi.

2001 yılındaki ikiz kule saldırılarıyla birlikte, bir dönem kapandı ve ABD'ye geçişler zorlaştı. Göçmenler artık daha fazla para ödüyorlardı ve çok tehlikeli arazilerden geçiriliyordu.

Göçmen karşıtlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Teksas Valisi Greg Abbott, 46 kişinin öldüğü olaydan 'açık sınır politikası'nı savunan Demokratları ve Başkan Joe Biden'ı sorumlu tuttu. Vali Abbott, Twitter hesabından "Bu ölümler Biden yüzünden" mesajını paylaştı.

Adana'da şaşırtıcı broşür: Kim bu gizemli gençler ve ilanın amacı ne? Adana'da şaşırtıcı broşür: Kim bu gizemli gençler ve ilanın amacı ne?

San Antonio polisi, olayla ilgisi olduğu düşünülen üç kişinin gözaltında olduğunu açıkladı. Soruşturmayı ABD İç Güvenlik Kurumu'nun yürütmesi bekleniyor.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard da, ülkenin bu bölgedeki konsolosunun olay yerine gittiğini duyurdu.

Güney Teksas, yıllardır kaçak göçmenlerin ABD'ye en yoğun geçiş yaptığı bölgelerden biri. Göçmenler, en yakın büyük şehir olan San Antonio'ya araçlarla ulaşıp oradan ABD'nin diğer kentlerine dağılıyor.

Kaynak: Milliyet