Ankara'da gerçekleşen Uluslararası Türk Hukuk Tarihi Kurultayı'nda Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye'nin son 21 yılda yaptığı reformlarla hukuku çağın gereksinimlerine uygun ve milletin ihtiyaçlarına cevap verir şekilde güçlendirdiğini vurguladı.

Ahmet Ercan'dan Gemlik Depremi Yorumu: Büyük Deprem Riski Var mı? Ahmet Ercan'dan Gemlik Depremi Yorumu: Büyük Deprem Riski Var mı?

STRATEJİK ROLÜNÜN FARKINDA

Bakan Tunç, Türkiye'nin stratejik coğrafyasında, özellikle son 21 yılda izlenen proaktif dış politika ile bölgesel ve küresel alanda kritik bir rol üstlendiğini belirterek, "Dünyada hakkaniyeti ve insan haklarını savunan bir politika izlemeye devam edeceğiz." dedi.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI'NIN ÖNEMİ

Tunç, Türk Devletleri Teşkilatı'nın kurulmasıyla birlikte Türk devletleri arasında kapsamlı işbirliğinin temellerinin atıldığını ifade etti.

Bu teşkilatın, duygusal birliği güçlendirmenin ötesinde siyasi, ekonomik, güvenlik ve adalet gibi alanlarda ilişkileri güçlendirmenin önemli bir adım olduğunu belirtti.

ADALET ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Türk Devletleri Teşkilatı'na üye ülkeler arasındaki iş birliği alanlarına da değinen Tunç, Türk Dünyası Noterler Birliği, Türk Yargı Eğitim Ağı ve Türk Üniversiteler Birliği gibi kurumların kurulduğunu ve Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcıları 2. Şurası'nın gerçekleştirildiğini söyledi.

TÜRK DÜNYASI AVUKATLAR BİRLİĞİ

Geleceğe yönelik olarak avukatların mesleki konularda yardımlaşmalarını sağlamak amacıyla Türk Dünyası Avukatlar Birliği'nin kurulması için adımlar atılmasının faydalı olacağını belirten Tunç, bu alanda atılacak adımların önemine vurgu yaptı.

HUKUKTA SESSİZ DEVRİM

Bakan Tunç, hukukun medeniyet kadar eski ve kadim bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, son 21 yılda Türkiye'nin attığı sessiz devrim niteliğindeki reformlarla temel kanunların çağın gereklerine uygun hale getirildiğini ifade etti. Türk hukukunun ulusal ve uluslararası normlara uyum sağladığını, çağdaş dünya ile entegre bir hukuk sistemine sahip olduğunu söyledi.

Uluslararası Türk Hukuk Tarihi Kurultayı'na, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci, eski TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Sadi Jafarov ve birçok hukukçu da katıldı.