Kahramanmaraş'ta yaşayan 49 yaşındaki Burhan Karagöz, Ahır Dağı'ndan topladığı kekiklerle ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Yöre halkı tarafından "Ahır Dağı'nın kekik kralı" olarak bilinen Karagöz, topladığı kekikleri vatandaşlara satarak aile bütçesine katkıda bulunuyor.

DOĞANIN ŞİFALI ARMAĞANI KEKİK

Karagöz, "Ahır Dağı'nın kekiği en iyisidir. Her derde devadır" dedi. Kekiklerin antibiyotik özelliği olduğuna dikkat çeken Karagöz, kekiğin yemeklerde kullanıldığını, çayının yapıldığını ve hatta turşusunun bile kurulduğunu söylüyor.

Büyükşehir, Afşin Mezarlığını Bakıma Aldı Büyükşehir, Afşin Mezarlığını Bakıma Aldı

EV HANIMLARININ FAVORİSİ

Kekik, özellikle ev hanımları tarafından yoğun ilgi görüyor. Karagöz, kekiği dağlardan topladığını ve taze olarak satışa sunduğunu belirtiyor. Şu an satışlarının çok iyi olduğunu ve kekiklerin tamamen doğal olduğunu vurgulayan Karagöz, "Balık sevenler kekiği çok kullanıyor. Kekiğin faydaları saymakla bitmiyor. Antibiyotik özelliği var. Çayını da yapıp içebilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Kekik

FİYATLAR UYGUN, FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Karagöz, kekikleri bağ halinde 20 TL'ye, yaş olarak ise kilo başına 175 TL'ye satıyor. Bu sayede aile ekonomisine katkıda bulunan Karagöz, "Doğadan gelen bu şifalı bitkiyi insanlarla buluşturmaktan mutluluk duyuyorum" şeklinde konuştu.

AHIR DAĞI'NDAN SOFRALARA

Burhan Karagöz'ün hikayesi, doğayla iç içe yaşamanın ve yöresel ürünlerin değerini korumanın önemini gösteriyor. Ahır Dağı'ndan topladığı kekiklerle ev ekonomisine katkıda bulunan Karagöz, ilham verici bir örnek oluşturuyor.