'Küflü çikolata' tartışması olay olmuştu! Patiswiss'in CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu istifa etti 'Küflü çikolata' tartışması olay olmuştu! Patiswiss'in CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu istifa etti

Bursa'nın kıyı kesimi Gemlik, dün öğleden sonra küçük çapta bir depremle sarsıldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre, saat 15:14'te meydana gelen depremin büyüklüğü 4.1 olarak kayıtlara geçti.

DEPREMIN DERİNLİĞİ VE KONUMU

Depremin yerin yaklaşık 10.86 kilometre derinliğinde gerçekleştiği belirlendi.

Bu sarsıntının, Bölgedeki tektonik hareketliliğin bir göstergesi olarak Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Gemlik bölümünde meydana geldiği tespit edildi.

UZMAN GÖRÜŞÜ: ÖNCÜ DEPREM DEĞİL

Olayla ilgili değerlendirmelerde bulunan deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, yaşanan sarsıntının endişe yaratmaması gerektiğini belirtti.

Ercan, "Bursa Gemlik Körfezi'nde 23 Şubat 2024 15:14’de meydana gelen M4,0 büyüklüğündeki deprem, bölgedeki normal tektonik gerilimlerin bir sonucu olarak değerlendirilmelidir. Bu sarsıntının bir öncü deprem olduğunu söylemek için herhangi bir belirti yoktur" ifadelerini kullandı.

BÖLGE HALKI VE YETKİLİLER ALARMDA

Gemlik ve çevresinde yaşayanlar, beklenmedik bu doğa olayı karşısında kısa süreliğine endişe yaşasa da, herhangi bir hasar bildirimi yapılmamıştır. AFAD ve yerel yönetimler, bölge halkını olası artçı sarsıntılara karşı uyarırken, depreme karşı alınabilecek önlemler konusunda bilgilendirme yapmaya devam ediyor.

Bu olay, Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığının ve her an hazırlıklı olunması gerektiğinin bir hatırlatıcısı niteliğinde. Uzmanlar, deprem riski taşıyan bölgelerde yaşayan vatandaşların, olası bir afet anında neler yapmaları gerektiği konusunda bilinçli olmaları ve gerekli önlemleri almaları gerektiğini vurguluyor.