AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti'de parti yönetiminde beklenen değişimin zamana yayılması ve 2025 yılına ertelenmesi fikri, parti içinde hararetli tartışmalara yol açıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu takvime sıcak baktığı belirtilirken, parti tabanında ve Kızılcahamam kampına katılanlarda bu durum tepkiyle karşılanıyor.

"DEĞİŞİM GECİKTİRİLMEMELİ!"

Partilerde yapılan toplantılarda, kongrenin 2025'e bırakılmaması gerektiği vurgulanıyor: "Değişim olacaksa geciktirilmemeli, zamanlaması çok önemli. Fazla beklenirse sıkıntı olur ve sonuç alınamaz. Kongre ertelenerek değişimin alttan yukarıya yapılması isteniyor. Bu şekilde olmaz. Öncelikle yukarıda oturanların değişmesi lazım."

'2028 SEÇİMİ ÖNCESİ YAPILAN BİR KONGRE OLUMSUZ ETKİLER YARATIR'

Parti yönetimi ise kongrenin 2025'e ertelenmesinin gerekçesini şöyle açıklıyor: "Bu yıl kongre yapılırsa, 2028 yılına kadar (3 yıllık süre) yeni bir kongre sürecine daha girmemiz gerekecek. Seçim öncesinde kongre tartışmaları bizi olumsuz etkiler. Bu nedenle, kongreyi 2025 yılında yaparsak, yeni vitrin ve yeni kadro AK Parti'yi 2028 seçimine daha güçlü bir şekilde götürür. Zaten seçimlerin 2027 yılında yapılması da yüksek ihtimal. Bu nedenle iç tartışmaları ve kongre tartışmalarını 2025 yılında bitirip önümüze bakabiliriz."

KONGRE 2025 MAYIS VEYA EYLÜL AYINDA YAPILABİLİR

Cumhurbaşkanına sunulan taslak takvime göre, bu sonbaharda ilçeler başta olmak üzere kongre sürecinin başlatılması ve 2025 yılının mayıs veya eylül ayında ise büyük kongrenin yapılması öngörülüyor. Bu süreçte değişimin kademeli olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Editör: İsa Aslantaş