Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi'nin verdiği hak ihlali kararlarına karşın, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay'ın yasama dokunulmazlığından faydalanamayacağı yönünde bir açıklama yaptı.

ŞİÖ Zirvesi'nde Erdoğan ve Putin Buluştu: Ticaret ve Enerjide Büyük Adımlar! ŞİÖ Zirvesi'nde Erdoğan ve Putin Buluştu: Ticaret ve Enerjide Büyük Adımlar!

Bu gelişme, Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi ihtimalini gündeme getirdi.

AK PARTİ'DEN MECLİS'E ÇAĞRI

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, konuyla ilgili olarak Meclis'in üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. Usta'nın açıklamaları, siyasi arenada tartışmaları beraberinde getirdi.screenshot-25-hpn7

TBMM GÜNDEMİNDE CAN ATALAY KARARI

Leyla Şahin Usta, Gezi Parkı davasından dolayı tutuklu olan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin bu hafta içinde düşürülmesinin beklendiğini ifade etti. Usta, NTV'de katıldığı bir programda, Atalay'ın durumunun bu hafta TBMM'de ele alınacağını belirtti.

"MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLMEK ÜZERE"

AK Parti Grup Başkanvekili, Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yakın olduğunu söyleyerek, "Bu hafta içinde Meclis'te okunarak gerçekleşecek." dedi. Usta, hukuki tartışmaların devam edeceğini ancak Meclis'in prosedürel bir görevi yerine getirmesinin beklendiğini ifade etti.

BAROLARDAN AÇIK MEKTUP

Ankara, İstanbul ve İzmir baro başkanları da dahil olmak üzere 57 baro başkanı, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'a, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülme iddiaları hakkında bir açık mektup yayımladı. Atalay, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve TİP'ten Hatay milletvekili olarak seçilmişti.

screenshot-24-8buz

ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN İHLAL KARARI

Anayasa Mahkemesi, Can Atalay'ın bireysel başvurusunda "seçilme ve siyasi faaliyette bulunma" ile "kişi hürriyeti ve güvenliği" haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme, ihlalin giderilmesi için yeniden yargılama yapılması ve Atalay'ın tahliye edilmesi kararı verdi.

YARGITAY VE ANAYASA MAHKEMESİ ARASINDA SİYASİ KRİZ

Yargıtay'ın, Anayasa Mahkemesi'nin iki kez verdiği hak ihlali kararlarını uygulamaması, yargıda ve siyasi çevrelerde ciddi bir krize yol açtı. Bu durum, Türkiye'nin hukuk sistemine ilişkin endişeleri ve tartışmaları daha da artırdı.

Editör: İsa Aslantaş