Türkiye'deki yüksek döviz kuru ve yaz aylarında yapılan ÖTV zammının gölgesinde seyreden akaryakıt fiyatlarına yeni bir zam daha geliyor.

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre benzine 1,53 lira, motorine ise 1,10 lira zam yapılması bekleniyor.

Zammın 15 Mart Cuma günü itibarıyla pompalara yansıması öngörülüyor.

zam-geliyor-akaryakit-1

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Zammın ardından Kahramanmaraş'ta benzinin litre fiyatının 43,40 TL, motorinin litre fiyatının ise 43,24 TL'ye yükselmesi tahmin ediliyor.

LPG'de ise şu an için bir zam öngörülmüyor ve fiyatı 21,84 TL seviyesinde kalmaya devam edecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatının bulunması yoluyla hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirleniyor.

Hesaplanan fiyatlara dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar da eklenince, akaryakıt fiyatları şehirden şehre ve şirketten şirkete değişiklik gösterebiliyor.

akaryakit-zammi-3

ZAMLAR SÜRÜCÜLERİN BELİNİ BÜKÜYOR

Akaryakıta gelen zamlar, sürücüleri ve taşımacılık sektörünü derinden etkiliyor. Artan akaryakıt fiyatları, ulaşım maliyetlerini ve enflasyonu da yukarı çekiyor. Sürücüler, akaryakıt fiyatlarındaki artışın durdurulmasını ve bu konuda yetkililerden adım bekliyor.

Zamlar Yine Kapıda! Coca-Cola ve Kutu Kola Fiyatları Ne Kadar Olacak? Zamlar Yine Kapıda! Coca-Cola ve Kutu Kola Fiyatları Ne Kadar Olacak?

(Kaynak: Kanal 46)