Baykar'ın milli ve özgün ürünü AKINCI TİHA, Roketsan'ın Çakır seyir füzesiyle 100 kilometre uzaktan tam isabet gerçekleştirerek stratejik caydırıcılığını zirveye taşıdı.

Sinop'ta Tarihi Atış: Bayraktar AKINCI TİHA, 100 kilometre uzaklıktaki bir hedefi tam isabetle vurarak Sinop Atış Alanı'nda tarihi bir başarıya imza attı. Roketsan tarafından geliştirilen milli seyir füzesi Çakır ile gerçekleştirilen atış, AKINCI'nın menzil ve gücünü gözler önüne serdi.

Stratejik Caydırıcılık Arttı: Atış testinde saatte 800 kilometre hıza ulaşan Çakır füzesi, AKINCI'ya kilometrelerce mesafedeki stratejik kara ve deniz hedeflerine karşı yüksek etki gösterme kabiliyeti kazandırıyor. Bu sayede AKINCI, Türkiye'nin caydırıcılığını önemli ölçüde artırıyor.

Baykar'dan Açıklama: Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Türk havacılığının altın çağı... Bayraktar AKINCI, Roketsan'ın milli seyir füzesi Çakır'a entegre edilen arayıcı başlıkla ilk atış testini başarıyla tamamladı." dedi.

Haluk Bayraktar'dan Değerlendirme: Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ise "Bayraktar AKINCI ve Çakır milli seyir füzesi ile kapasitemizi daha da güçlendiriyoruz. Sinop'taki atış testi tam isabetle hedefini buldu. Bu atış, Türkiye'nin savunma sanayisindeki bağımsızlık ve yerlilik yolculuğunda stratejik bir kilometre taşı." ifadelerini kullandı.

AKINCI'nın Başarıları:

  • 24 Şubat'ta 1 saatten fazla havada kalarak aerodinamik parametre testlerini başarıyla tamamladı.
  • 2X850 HP güce sahip, sınıfının en etkili ve kabiliyetli muharip platformu olacak.
  • 40 bin uçuş saatini geride bıraktı.
  • 45 bin 118 feet ile milli havacılık irtifa rekorunu kırdı.
  • 2023 yılında 3 ülkeyi uçarak geçerek Bakü'ye gitti.
  • 2022 yılında Efes Tatbikatı'nda Batman'dan kalkarak İzmir'deki hedefleri vurdu.

Baykar'ın İhracat Başarısı:

  • Tüm projelerini öz kaynaklarıyla yürüten Baykar, 2003 yılından beri tüm gelirlerinin %83'ünü ihracattan elde ediyor.
  • 2021 ve 2022 yıllarında savunma ve havacılık sektörünün ihracat lideri oldu.
  • 2023'te de sektörün ihracat şampiyonu olarak 1,8 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Baykar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için 9 ülkeyle olmak üzere toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Mesder Akademi Edebiyat Sohbetleri'nde, Sünbülzade Vehbi'nin hayatı ve edebi kişiliği anlatıldı Mesder Akademi Edebiyat Sohbetleri'nde, Sünbülzade Vehbi'nin hayatı ve edebi kişiliği anlatıldı

AKINCI ve Çakır füzesinin entegrasyonu, Türkiye'nin savunma sanayisinde bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor. Bu başarı, Türkiye'nin hava muharebe kabiliyetlerini önemli ölçüde artıracak ve milli savunma sanayiinin gücüne yeni bir boyut kazandıracak.