Aday adaylığını açıkladığından bu yana projeleri ve vizyonu ile ses getiren AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı Alper Akbaş, şehir merkezindeki bir restoranda bir grup basın mensuplarıyla bir araya gelerek hem soruları yanıtladı hem de projeleri hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Aday tanıtım toplantısında Kılçık rüzgarı Aday tanıtım toplantısında Kılçık rüzgarı

Üniversitede öğrenci iken 1999 depremi olduğunu ve bu nedenle deprem odaklı bir eğitim aldıklarını belirten Akbaş, artık bu eğitimi memleketi için kullanma zamanının geldiğini ifade etti. Derslerine iyi çalıştıklarını dile getiren Akbaş, yaptıkları istişareler ile projelerini geliştirdiklerini söyledi.

“GÜZEL İSTİŞARELER YAPTIK”

Saha çalışmaları boyunca güzel istişareler yaptıklarını belirten Akbaş, şehrin eksiklerini bildiklerini ifade etti. Akbaş; “Saha çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Basın mensubu arkadaşlarımızla ara sıra buluşuyoruz. Bugün de bir grup basın mensubu ile bir araya geldik. Tam gaz çalışmalara devam ediyoruz. AK Parti’nin aday adaylığı da keyifli bir durum. Vatandaşlarımızla bir araya geliyoruz, gençlik kollarımızla bir araya geliyoruz, kadın kollarımızla bir araya geliyoruz. Güzel istişareler yaptık. Şehrimizin eksikliklerini biliyoruz ama ilave aldığımız talepler var. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız belli olacak. Bu konuda biz çalışmalarımızı, temaslarımızı sürdürüyoruz. İnşallah hayırlısı olacak” diye konuştu.

“ÖNCELİKLE İMAR PLANIMIZI ŞEKİLLENDİRECEĞİZ”

Önceliklerinin imar planını şekillendirmek olduğunu vurgulayan Akbaş, yeşil alan ve turizm tesisleri konusunda da kısa, orta ve master planlarının olduğunu belirtti.

Akbaş; “Önce istişare dedik ve meslek odalarımızla görüştük. Öncelikle imar planımızı bir şekillendireceğiz. Sonra bu şehirde yeşil alan, turizm tesisleri gibi projelerimiz var. Bu alanlarda eksiklikler var. Kısa vadeli program, orta vadeli program ve master planlar yapılacak. Öncelikle depremle ilgili sıkıntılı bölgelerimiz var, buraların imar planlarını çözeceğiz. 6 Şubat gecesi çok üşüdük. Bu şehir çok acılar çekti. Çok büyük sıkıntılar çekti. Jeneratörü, ısıtıcıyı, yiyeceği, suyu o gece bulamayan insanlarımız oldu. Özellikle birkaç gün sıkıntılar yaşadık. Toplanma alanlarımızda eksiklikler vardı, arama kurtarma ekiplerimizde eksiklikler vardı, malzemelerde eksiklikler vardı. Birkaç gün bu eksiklikler oldu. Devletimizin buraya intikalinden sonra bu eksiklikler gitti. Biz bir daha o üşümeyi yaşamamak için toplanma alanlarımız ve acil durum eylem planlarımız oluşturulacak. Çok kritik müdahaleler var, bunların yapılması gerekiyor. Bunları yapacağız. Bir daha bu eksiklikleri ömür boyunca bu şehir yaşamamalıdır. Bunun için dersimize çalıştık. Buna yönelik hazırlığımız var. Adaylığımız açıklandıktan sonra bunu detaylandıracağız” şeklinde konuştu.

“DAHA TEKNİK PLANLAMA GEREKİYOR”

Kent için artık daha teknik planlamalar gerektiğinin altını çizen Akbaş, sözlerini şu şekilde noktaladı;

“İnşaat yüksek mühendisiyim. Üniversiteyi okurken 1999 depremi oldu. Biz deprem odaklı bir eğitim gördük. İnşallah bu eğitimimizi memleketimiz için fiiliyata dökme zamanı geldi. Bizimde bu noktada mesleki avantajımız var. Çünkü bu şehre daha teknik bir müdahale gerekiyor. Bugüne kadar yapılan yanlışların faturasını bu şehir ağır ödedi. Artık fatura ödenmemeli. Daha teknik bir planlama gerekiyor. Önümüzdeki süreçte biz bunları ekibimizle birlikte yapacağız.”