Altın fiyatları ve dolar/TL kuru, artan bir ivmeyle yükselişini sürdürüyor. Bugün itibariyle dolar, 29 TL'ye doğru hızla yaklaşarak yeni bir rekora doğru ilerliyor.

Gram altın fiyatı ise Kapalıçarşı’da 1935 TL'nin üzerine çıkarak tarihi zirvesini gördü. Peki, altın fiyatlarındaki bu yükseliş devam edecek mi? Gram altında ise kuyumcular, 2024'ü işaret ederek ‘2000 lira an meselesi’ değerlendirmesini yapıyorlar.

guncelaltinfiyatlari-6-qc21

ALTIN, ENFLASYONA KARŞI GÜVENLİ LİMAN OLARAK ÖNE ÇIKIYOR

Altın, enflasyona karşı güvenli liman olarak yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Ancak, bu rağmen altın fiyatları kısa vadede oynaklık gösterdi.

Eylül ayında ons altın 1.850 doların altına gerilerken, Kasım ayı sonunda fiyatlar 2 bin doların üzerine çıkarak yatırımcıları şaşırttı.

Yurt içinde gram altın fiyatı da rekor seviyelere ulaştı. Gelecek yıl altın fiyatlarındaki seyir nasıl olacak? İşte uzmanların altın tahminleri...

guncelaltinfiyatlari-4-o2kc

ONS ALTIN 6 AYIN ZİRVESİNDE: YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

ABD Merkez Bankası Fed’in faizlerde zirveye ulaştığı beklentisi, piyasada destek bulduğu sürece, faiz indirimleri de fiyatlanmayı sürdürüyor.

Bu bağlamda, ABD faizlerinin düşüşe geçmesi, altın talebini artırıyor. Ons altın fiyatı, 2000 doların üzerinde kapanışlar yaparak yükseliş eğiliminin devam ettiğini gösteriyor.

Dün 6 ayın zirvesine tırmanan ons altın fiyatı, bugün 2015 dolar seviyelerinde hareket ediyor.

GRAM ALTIN REKOR KIRDI: YENİ ZİRVELER KAÇINILMAZ MI?

Yurt içinde ise dün rekor seviyeye çıkan gram altın fiyatı, tarihi zirvesini gördü. Kapalıçarşı piyasasında altının gram fiyatı 1.935 liraya kadar yükselerek tarihi bir rekora imza attı.

Çeyrek altın 3.155 liradan, yarım altın ise 6.310 liradan alıcı buldu. Bugün ise gram altın, 1877 liraya yükselmesinin ardından şu sıralar 1874 lira seviyesinde hareket ediyor.

guncelaltinfiyatlari-9-azv7

DOLAR VE EURO KURLARINDA YÜKSELİŞ: ALTININ PARLAKLIĞI GERİ DÖNÜYOR

Dolar fiyatı, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 28,93'e kadar yükseldi. Euro/TL ise aynı dakikalarda 31,73 seviyelerini gördü. ABD'li banka Goldman Sachs, "Altının parlaklığı geri dönüyor" değerlendirmesinde bulunarak, 12 aylık fiyat hedefini ons başına 2.050 dolar olarak açıkladı.

Goldman Sachs, altın fiyatlarının ABD reel faizleri ve dolar hareketleriyle yakından ilişkili olacağını belirtirken, Çin ve Hindistan'dan gelen güçlü tüketici talebi ile merkez bankası alımlarının altın fiyatlarındaki potansiyel yukarı yönlü hareketi destekleyeceğini ifade etti.

GRAM ALTININ YÜKSELİŞİ DEVAM EDECEK Mİ?

Peki, gram altın fiyatı düşecek mi, yoksa yükselişini sürdürecek mi? Uzmanlara göre, altın fiyatlarındaki bu yükselişin bitmesi beklenmiyor.

Yukarı yönlü hareketlerin 2024 yılına kadar devam etmesi öngörülüyor. Kuyumcu esnafları, "Hareketlilik yeniden başladı, altın rekora doymuyor.

Astrolojik zeka haritası: Bu burçlar cehennemde VIP Astrolojik zeka haritası: Bu burçlar cehennemde VIP

Gram altın satışında 1930'lu rakamları görüyoruz. Yeni yeni testler içerisindeyiz, en yüksek fiyat bu, zirvedeyiz. Altının 2 bin lirayı bulması an meselesi, 2024 yılı altın yılı olacak" diyerek yeni rekor için tarihi bir öngörüde bulunuyorlar.