Son hafta sonu İran'ın İsrail'e ilk kez doğrudan saldırı düzenlemesi, Ortadoğu'daki gerilimi zirveye taşıdı. Bu durum, yatırımcıları güvenli liman olarak bilinen altına yöneltti ve altın fiyatlarında artışa neden oldu.

HAFTANIN İLK GÜNÜNDE ALTIN YÜZDE 0,54 ARTIŞLA 2 BİN 357 DOLARI GÖRDÜ

Pazartesi günü haftanın ilk işlem gününde ons altın, yüzde 0,54 yükselişle 2 bin 357 dolar civarında seyretti. Bu yükselişte "güvenli liman" talebinin artması etkili oldu.

GRAM ALTIN 2 BİN 455 TL, ÇEYREK ALTIN 4 BİN 15 TL

Gram altın bir önceki kapanışı 2 bin 438 liradan yaparken, 15 Nisan Pazartesi günü 2 bin 455 TL'den işlem görüyor. Çeyrek altın ise bir önceki kapanışı 3 bin 987 liradan tamamlamışken, bugün 4 bin 15 TL'den alıcı buluyor.

DOLAR VE EURO KURU

Doların alış fiyatı 32,3650 TL'den işlem görürken, satış fiyatı 32,3670 TL'dir. Euronun alış fiyatı 34,4890 TL iken, satış fiyatı 34,4910 TL'dir.

PEKİ ALTIN FİYATLARI NE YÖNDE HAREKET EDECEK?

Uzmanlar, İran ve İsrail'den gelecek hamlelerin altın fiyatlarını etkileyeceğini belirtiyor. İsrail'in misilleme yapmaması durumunda altın ve gümüş fiyatlarının gerileyebileceği, borsa ve bitcoin'in ise yükselişini sürdürebileceği öngörülüyor. İsrail'in misilleme yapması halinde ise borsanın ve bitcoin'in sert düşebileceği, altın ve gümüşün ise yeni rekorlarını test edebileceği düşünülüyor.

İSLAM MEMİŞ: "ELİNDE BİRİKİMİ OLAN SAHİP ÇIKMALI!"

Uzmanlar altın yatırımı yapmak isteyenlere kademeli alım yapmalarını ve uzun vadeli planlamalarını tavsiye ediyor. İslam Memiş de tv100.com'daki yazısında, "Elinde birikimi olan sahip çıkmalı. Alım için fırsat kollayan kademeli alım yapmalı. Uzun vadeli plan yapmalı." ifadelerini kullanarak yatırımcılara tavsiyelerde bulunuyor.

Sahte Fatura Skandalı: 5 Bin 100 Mükellef İnceleme Altında! Sahte Fatura Skandalı: 5 Bin 100 Mükellef İnceleme Altında!

Bu hafta piyasalarda altın ve gümüş fiyatları ile borsa ve bitcoin'in nasıl hareket edeceğini takip etmek gerekiyor.