Amasya'nın Taşova ilçesinde yaşanan acı bir olay sonucunda içtikleri şebeke suyundan zehirlenerek hastaneye başvuran kişi sayısı 370'yi aştı. Taşova Belediyesi ekiplerinin içme suyu hattında gerçekleştirdiği onarım çalışmasının ardından, bölge halkında ateş, bulantı ve kusma gibi şikayetler ortaya çıktı.

Olay, önceki gün akşam saatlerinde başladı ve ilk saatlerde 150 kişi hastaneye başvurdu. Ancak bu sayı, bir gün içerisinde 211'e yükseldi. Şu ana kadar tedavi edilen kişi sayısı ise 370'yi geçti. Olayın nedenleri hala netleştirilmeye çalışılırken, vakaların kaynağını belirlemek amacıyla bir inceleme başlatıldı.

Mobil göç noktası uygulaması: Düzensiz göçle mücadelede devrim Mobil göç noktası uygulaması: Düzensiz göçle mücadelede devrim

sebeke-suyu-iddia

Önlem amaçlı olarak ilçe genelinde bir gün süreyle su kesintisi uygulanırken, depo ve içme suyu hattında temizlik çalışmaları titizlikle gerçekleştirildi. Temizlik işlemlerinin ardından şebekeye yeniden su verildi. Vakaların başlangıcından bu yana taburcu edilen hasta sayısı 370'yi aştı.

Amasya Valiliği, olayın kaynağını tespit etmek amacıyla araştırma ve analizlerin büyük bir titizlikle sürdüğünü açıkladı. İncelemenin sonuçlarına ilişkin resmi açıklamanın yakın bir zamanda yapılması bekleniyor. Bu acı olayın ardından bölge halkı, su kaynağına dair güvenlik tedbirlerinin artırılması konusunda endişelerini dile getirmeye devam ediyor.