Türkiye’nin en çok dışa bağımlı olduğu sağlık ve medikal alanında, ülkeyi dışa bağımlı olmaktan kurtaracak hamle Anatomi Sağlık A.Ş.’den geldi.  

Sağlık ürünleri alanındaki ilk yatırımı sonrası ürettiği ürünlerle Türkiye’nin yüzde 85’ini elinde bulunduran şirket, ikinci büyük yatırımıyla bu sefer üretilmeyeni üretmeye başlayacak. İlk yatırımıyla Başakşehir Üniversitesi tarafından yapılan partikül testini yüzde 65 başarı ile geçen şirket, Türkiye’nin lider nebulizer cihazını üreterek ürünlerinin kalitesini ispatladı. Hedeflerine istikrarlı adımlarla ilerleyen şirket, ikinci ve bölgenin en büyük sektörel yatırımının startını verdi.

Anatomi Sağlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Onaran, “ithalatı ihracata çevirme” düsturuyla Kahramanmaraş’ta hayata geçirdiği işletmesinin başarısıyla elde ettiği tecrübe ve güvenle, ürün yelpazesini genişleterek toplam bütçesi 75 milyon TL'lik ikinci bir yatırım için kolları sıvadı. Onaran, Kapalı Aspirasyon Kateteri, Yankauer Aspirasyon Seti, Ven Valfi, Damla Ayar Seti ve Aspirasyon Katater üretimi gerçekleştirecek. 

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Haber Ötesi Programına Konuk Oldu KSÜ Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Haber Ötesi Programına Konuk Oldu

GÖZÜNÜ DÜNYAYA DİKTİ!

Hali hazırda Türkiye genelindeki 600 hastaneye nebulizer cihaz ve solunum maskesi hizmet veren Anatomi Sağlık A.Ş., ikinci büyük yatırımıyla gözünü dünyaya dikti. Ayrıca üretilmeyeni üretecek olan firma 7 yıllık üretim tecrübesi ve pazar konusunda oluşturduğu güven ve kalite anlayışını arkasına alarak büyük yatırımlara start verdi.

75 milyonluk ikinci büyük yatırımıyla katma değeri yüksek ve üretilmeyen ürünleri gözüne kestiren Onaran, “Geçmişimiz geleceğimizin teminatıdır. Biz, zor ürünleri ürettik daha zor olanı da yapacağız” dedi. 

“6 YILDIR TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ!

İhracat odaklı yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Onaran, şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin geleceği için üretmeliyiz; ama üretilmeyeni üretmeliyiz. Bunun için de mücadele, tecrübe, fedakârlık gerekmektedir. Biz, bayrak diyenler kadar bayrağımıza, memleketimize, vatanımıza icraatı olanlardanız. Sözde değil üreterek, yaparak, ithalatı ihracata çevirerek bunu ispatladık ve ispatlamaya da devam edeceğiz. Bu sektörel farklılık ve öncülük, memleketimin Kahramanmaraş’ımın eseridir. İlk yatırımımızla, ürünlerimizle bölgede en yakın komşumuz olan Gaziantep’in önüne geçtik. Üretilmeyeni üretmeyi amaçlıyoruz ama bunu yaparken de üretilmeyeni en kaliteli şekilde üretmeye çalışıyoruz. Bu alanda Türkiye’de sayılı tesis var; ancak cihaz performans değerlendirmesinde, 6 yıldır Türkiye’de birinciliğine sahibiz. Bu gurur Kahramanmaraş’ındır. Bu sözlerimin eksiği var fazlası yoktur. Biz, şehrimize ve bayrağımıza ne söz vermişsek gerçekleştirmişizdir. Ama benim hayallerim ve yapacaklarım daha bitmedi. Bu ikinci büyük yatırım sadece başlangıç. Bir sanayici olarak kazandığımızı üretime teknolojiye ve AR-GE’ye yatırım yaptık. Bizim sırrımız bu! Kazandığımızı arsaya, emlaka yatırım yapsaydık belki de daha çok kazanırdık. Ama bizimkisi bir tutku, bir üretim sevdası. Bizimkisi imandan gelen vatan, bayrak sevgisi ve bunu ispatladık. Allah’ın izniyle ispatlamaya da devam edeceğim.”

“PANDEMİ DE DEPREMDE DE TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN SEFERBER OLDU”

Anatomi Sağlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Onaran, kararlı ve dik duruşuyla stratejik bir sektör olan sağlıkta, üretime yön vererek ilk defa ve bölgede tek olarak adını yazdırdı. Onaran, milli mücadelenin bayraktarı olan Kahramanmaraş’ın milli kalkınmada ve katma değeri yüksek olan ürünlerde de bayraktar olacağını söyledi. Pandemi sürecinde depolarındaki tüm ürünleri hastanelere yetiştirerek sağlık sektörüne ve dolayısıyla toplum sağlığına büyük katkı sağlayan Onaran, asrın felaketi olan 6 Şubat depremlerinde de seferber oldu. Depremin 3. gününden itibaren Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla, depolarındaki tüm solunum maskelerini, nebulizer cihaz ve maskelerini hızlı bir şekilde tüm deprem bölgelerine sevk etti.

SAĞLIK ÜRÜNLERİ ALANINDA YATIRIMLARIN ÖNÜNÜN AÇILMASI GEREKİYOR!

Anatomi Sağlık A.Ş. bünyesinde, özellikle Türkiye’de üretimi bulunmayan Kapalı Aspirasyon Kateteri’nin üretiminin hedeflenmesi hem şehir ekonomisine hem de Türkiye'nin sağlık sektörüne katkı sağlayacak büyük bir adım olarak değerlendiriliyor. Yatırımın tamamlanmasıyla birlikte, daha fazla istihdam yaratılması ve ülkenin tıbbi ürün ihtiyacının karşılanmasına önemli bir katkı sağlanması bekleniyor. Ayrıca, üretilen ürünlerin ihracata yönelik olması, Türkiye'nin uluslararası pazarda daha fazla rekabet edebilmesine olanak tanıyacak.

Editör: İsa Aslantaş