banner77

Casusluk ve kadın avukata silahlı saldırı ile suçlanan Davut Yılmaz gözaltına alındı!

İstanbul'da avukat Nur Peker'e yönelik silahlı saldırıyı azmettirmekle suçlanan ve İran istihbaratıyla bağlantılı casusluk şebekesi ile ilişkisi ortaya çıkan savcı Davut Yılmaz gözaltına alındı. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından 8 Şubat'ta açığa alınan Yılmaz yakalandı.

Casusluk ve kadın avukata silahlı saldırı ile suçlanan Davut Yılmaz gözaltına alındı!

İstanbul Anadolu Adliyesinde görevli Cumhuriyet Savcısı Davut Yılmaz, hakkındaki vahim iddialar karşısında HSK 2. Dairesi tarafından 8 Şubat'ta açığa alınmıştı.

Avukat Nur Peker, İstanbul Beşiktaş'ta 20 Ocak'ta güvenlikli bir sitedeki evine girerken silahlı saldırıya uğramıştı. Polislerin aldığı ilk ifadesinde "Şüphelendiğim birkaç kişi var ancak sağlık durumum nedeniyle kafamı toplayamıyorum" diyen Peker, tedavisinin ardından emniyete ve savcılığa giderek detaylı ifadede vermişti.

"SENİ ORTADAN KALDIRIRIM"

Savcı arkadaşı Davut Yılmaz tarafından maddi ve manevi olarak kullanılmaya çalışıldığını belirten Peker, kendisine yapılan silahlı saldırıyı Yılmaz'ın azmettirdiği yönündeki düşüncesini İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına da iletmişti.

Peker, daha önce bir tartışmaları sırasında Yılmaz'ın kendisine "Sen neyine güveniyorsun bu kadar, benim gücümü biliyorsun, seni ortadan kaldırırım. Türkiye Cumhuriyeti'nde bana kimse böyle konuşamaz" diyerek, tehdit ettiğini ileri sürüyor.

KORONAVİRÜS OLDUĞU İÇİN ALINAMAMIŞTI

Öte yandan, savcı Davut Yılmaz'ın, İran istihbaratı ile bağlantılı casusluk şebekesi ile de ilişkisi tespit edilmişti. Türkiye'deki İranlı muhalifleri kaçırmaya çalışan 2 İranlı, 12 Türk; Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet güçlerinin operasyonuyla yakalanmıştı. 14 şüpheli, 9 Şubat'ta çıkarıldıkları hakimlikte "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçundan tutuklandı. Şebeke ile irtibatı tespit edilen Davut Yılmaz hakkında ise savcı olması nedeniyle gözaltı işlemi yapılmamıştı. Hakimler ve Savcılar Kurulu iddialarla ilgili inceleme yaparken, operasyon sırasında koronavirüs olduğu öğrenilen savcı Yılmaz hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulmuştu.

TEŞHİS VE İFADELER

SABAH'ta yer alan habere göre; 8 Şubat'tan beri açıkta olan savcı Davut Yılmaz, gözaltına alındı.

Yılmaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Siyasi ve askeri casusluk" soruşturması kapsamında teşhis ve ifadeler olduğu öğrenildi. Savcı Yılmaz, elde edilen deliller doğrultusunda gözaltına alındı.

Kaynak:Son Dakika

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67