Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Türkiye maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi geliştirdiği ekonomik programı uygulamaktadır. Enflasyon sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız nedeniyle ülkemizde enflasyon rakamları farklı tezahür etmektedir. Bu anlayış ile dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken, vatandaşlarımızın çözümleri için çalışıyoruz. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programda öncelikli olarak insanlarımızın işlerini, aşlarını korumak olmuştur.

Fahiş fiyat artışları ve enflasyon nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı zorluğu asla görmezden gelmedik. Tedbirleri devreye aldık, almaya devam ediyoruz.

Çalışanlarımızı sadece enflasyona ezdirmemekle kalmayıp alım gücünü daha da destekleyeceğiz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışması ile tarihi bir artış olan yüzde 50,3'ü gerçekleştirmiştik. Bütün yükü işverenin üzerine yıkmadık. Asgari ücret kadar olan maaş kısımlarındaki vergileri almadık. Enflasyonun yol açtığı kamburun maaşların yetersiz kalmasına sebep olduğunu tespit ettik. Gereken hazırlıkların yapılmasını istedik.

Kamu çalışanlarına zaten yüzde 40'ın üzerinde enflasyon farkı zammı yapılacak. Bakanlığımızın tüm taraflarlaa yaptığı çalışma sonrası yeni bir asgari ücret zammı belirledik.

Bitlis'te harekât: 88 terörist, Kahramanlar Operasyonuyla yakalandı Bitlis'te harekât: 88 terörist, Kahramanlar Operasyonuyla yakalandı

Asgari ücreti açıklıyorum. Asgari ücrete yüzde 25 oranında bir artış yaptık. Asgari ücret net 5 bin 500 lira.

TİSK BAŞKANI'NDAN ASGARİ ÜCRET ZAMMI AÇIKLAMASI

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol asgari ücret zammı açıklması yaptı. Akkol, "Güzel bir asgari ücret belirledik. Yeni yılda asgari ücrete bir kez daha zam yapılacak. Hayırlı uğurlu olsun. İşbirliğimizi devam ettirmeye gayret edeceğiz." dedi.

SON DAKİKA ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2022 BELLİ OLUYOR

Enflasyonun artması ile ocak ayında yapılan asgari ücret zammı eridi. Küresel enflasyon artışı sonrası hükümet temmuz zammı için kolları sıvadı. Başkan Erdoğan'ın, vatandaşı enflasyona ezdirmeme talimatı sonrası Çalışma Bakanlığı öncülüğünde işçi ve işveren bir masaya oturdu. Görüşmelerden sonra asgari ücret zammı belli oldu.

ASGARİ ÜCRET 2022 NE KADAR OLDU?

Asgari ücret 2022 ne kadar oldu? Gün boyunca bu soru milyonlarca kişi tarafından yanıt aradı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenecek özel programda ulusa seslenecek. Erdoğan, 'Asgari ücret zammı ne kadar olacak?' sorusunun yanıtını verecek.

TEMMUZ ZAMMI İÇİN ENFLASYON BEKLENTİSİ

Asgari ücrete temmuz zammı ilk kez yapılacak. Koronavirüs pandemisi sonrası dünyada enflasyon patladı. Enflasyon alım gücünü düşürürken Türkiye'de 6 aylık enflasyon beklentisi 40,75 oldu. Asgari ücret temmuz zammının yüzde kaç oranında olacağı merak ediiliyor. En az yüzde 20 olması beklenen zam oranının yüzde 40'a kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Kaynak: Sabah