En Güncel: SSK - Bağkur Emekli Maaşı Zam Farkları Ne Zaman Ödenecek? En Güncel: SSK - Bağkur Emekli Maaşı Zam Farkları Ne Zaman Ödenecek?

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, asgari ücrete ek zam yapılmaması halinde sonbaharda durumun daha da kötüleşeceğini söyledi.

Asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş, enflasyon oranlarına göre belirlenecek zam miktarını merakla bekliyor. Geçtiğimiz aylarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından yapılan açıklamada, bu yıl içinde asgari ücrete ek zam yapılmayacağını duyurulmuştu. Bu açıklama asgari ücretle geçinen vatandaşlarda endişe yaratırken, Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından dikkat çekici bir paylaşımda bulundu.

"Asgari Ücret ve Emekli Maaşı ile Geçinmek İmkansız!"

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye ekonomisine dair yaptığı analizlerde asgari ücret ve emekli maaşlarının yetersizliğine dikkat çekiyor. Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

"Asgari Ücret ve Emekli Maaşı ile geçinmek imkansız. Zam Yapılması Şart. Yapılmaması durumunda, Sonbaharda durum çok daha kötüleşecek. Enflasyona kötü etkisi olacağını bildiğim halde bunu yazıyorum. Çünkü Asgari ücrete zam enflasyona etki anlamında benim listemde 4. sırada."

Prof. Dr. Demirtaş'ın bu paylaşımı, asgari ücret tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Sosyal medyada birçok kullanıcı Demirtaş'ın görüşüne katılırken, asgari ücretli çalışanlardan zam talebi de yükseliyor.

Sonbaharda Durum Daha mı Kötüleşecek?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın "Sonbaharda durum çok daha kötüleşecek" uyarısı, enflasyonun artmaya devam edeceğine dair endişeleri de beraberinde getiriyor. Gıda fiyatlarındaki artış, kira bedellerinin yükselmesi ve temel ihtiyaçlardaki fahiş fiyat artışları asgari ücretlileri zor durumda bırakıyor.

Peki, Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

Asgari ücretle çalışanlar için ek zam yapılıp yapılmayacağı hükümetin alacağı karara bağlı. Ekonomik göstergeler ve enflasyon oranları göz önünde bulundurularak yılsonuna doğru bir değerlendirme yapılması bekleniyor.

Editör: İsa Aslantaş