Avrupa Adalet Divanı, FIFA ve UEFA'nın Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına karşı çıkmasının, rekabet yasasına ve hizmet sunma özgürlüğüne aykırı olduğuna hükmetti. Bu karar, Avrupa Süper Ligi'nin yeniden hayata geçirilmesine kapı aralarken, Şampiyonlar Ligi'nin geleceği belirsizliğini koruyor.

Fenerbahçe'de şoke eden ayrılık: Serdar Aziz kamptan ayrıldı Fenerbahçe'de şoke eden ayrılık: Serdar Aziz kamptan ayrıldı

FIFA VE UEFA KURALLARI ELEŞTİRİLDİ

Avrupa Adalet Divanı'nın yaptığı açıklamada, FIFA ve UEFA'nın kulüpler arası futbol projelerini önceden onaylama kurallarının eksikliklerine vurgu yapıldı. Açıklamada, bu kuralların şeffaf, objektif, ayrımcılık yapmayan ve orantılı bir yapıya sahip olmadığı belirtildi. "FIFA ve UEFA'nın Süper Lig'in önceden onaylanmasına ilişkin kuralları, AB hukukuna aykırıdır" ifadesiyle eleştirilen kuralların revize edilmesi gerektiği vurgulandı.

ŞAMPİYONLAR LİGİ'NİN AKIBETİ BELİRSİZ

Bu gelişmelerin ardından Şampiyonlar Ligi'nin kaderi belirsizliğini korurken, İspanyol basınından gelen flaş bir iddia dikkat çekiyor. Sport'un haberine göre, Avrupa Süper Ligi'nin 2025-26 sezonunda başlaması planlanıyor ve Şampiyonlar Ligi'nin 2024-25 sezonunda son kez düzenlenebileceği belirtiliyor.

Hatırlanacağı üzere UEFA, Şampiyonlar Ligi formatında değişikliğe gitmiş ve yeni formatın gelecek sezon uygulanacağını duyurmuştu.

sampiyonlar-ligi-fz8o

REAL MADRİD BAŞKANI'NIN GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Real Madrid Başkanı Florentino Perez'in, 60'tan fazla Avrupa kulübüyle ileri düzeyde görüşmelerini sürdürdüğü bildirildi. Perez'in liderliğindeki kulüpler, Avrupa Süper Ligi girişimini 19 Nisan 2021'de duyurmuş, ancak UEFA ve FIFA'nın sert tepkisi sonrasında birçok kulüp organizasyondan çekilmişti.

AVRUPA SÜPER LİGİ GİRİŞİMİ VE SON GELİŞMELER

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus ile İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, 2021'de Avrupa Süper Ligi girişimini başlatmıştı. İlk formata göre, 20 takımın yer alacağı ligin kurucu 15 kulüp olacak, diğerleri ise başarılarına göre belirlenecekti. Ancak, FIFA, UEFA ve spor kamuoyundan gelen tepkiler sonrasında, Real Madrid, Barcelona ve Juventus dışındaki 9 kulüp organizasyondan çekildiklerini açıklamıştı. Bu çekilme, UEFA ve FIFA'nın yaptırım uyarılarına neden olmuş ve konu Avrupa Adalet Divanı'na taşınmıştı.

Editör: İsa Aslantaş