Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret konusundaki görüşmelerin detaylarını paylaştı.

Bakan Işıkhan, Asgari Ücret Komisyonu'nun çalışmalarının Aralık ayında başlayacağını duyurdu.

Bu konuda açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan, "Görüşmeler aralık ayında başlayacak. Sosyal diyaloğu ve taraflar arasındaki maksimum faydayı gözeterek verimli bir görüşme gerçekleştireceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin belirlenmesi sürecindeki önemli bir aşama olan bu görüşmelerin, paydaşların katılımıyla etkili bir şekilde gerçekleşmesini beklediğini belirten Işıkhan, işçi ve işveren temsilcileri arasındaki dengeyi koruma amacını taşıdıklarını vurguladı.

Akaryakıtta yeni dönem: Tek fiyat uygulaması başlıyor Akaryakıtta yeni dönem: Tek fiyat uygulaması başlıyor

Ev Hanımlarına Emeklilik Sözü ve Orta Vadeli Plan

Bakan Işıkhan, AK Parti'nin seçim vaatlerinden biri olan "ev hanımlarına emeklilik" sözüne de değindi. Işıkhan, "O da Orta Vadeli Plan'da ele alacağımız konular arasında. Sayın Cumhurbaşkanımızın hiçbir sözü havada kalmayacak, mutlaka yerine getireceğiz" açıklamasını yaparak, seçim vaatlerinin takipçisi olacaklarını belirtti.

Emeklilere 5 Bin TL İkramiye

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba kanun teklifi, çalışan emeklilere 5 bin lira ikramiye öngörüyor. Bu konudaki ödeme takvimi hakkında soruları yanıtlayan Bakan Işıkhan, "Meclis'te kabul edilir edilmez çalışmalara başlayacağız. Şu an tarih yok. Emeklilerimize en kısa sürede inşallah ulaştıracağız" dedi.

Işıkhan, düzenlemeden yararlanacak emekli sayısına da değinerek, "Daha önce kapsam dışı kalan yaklaşık 4 milyon 689 bin emeklimiz vardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bütün emeklilerimiz 5 bin lira ikramiyeyi almış olacak" şeklinde konuştu.

Bu düzenleme ile emeklilere sağlanacak destek, planlandığı gibi Meclis tarafından onaylandıktan sonra uygulamaya geçirilecek.