Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerin ardından yaraların sarılması için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. İl genelinde deprem konutlarının yanı sıra 30.000 köy evi için de hummalı bir çalışma başlatıldı.

Depremin en şiddetli etkilediği bölgelerden biri olan Dulkadiroğlu ilçesinin Doğanlıkarahasan Mahallesi'nde fay hattının yoğun geçtiği alanlarda birçok konut yıkılmıştı. TOKİ Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, bu bölgede sağlam kayalık zeminlere 3+1 ve 115 metrekare büyüklüğünde 81 adet köy evi inşa etmeye başladı.

KÖY EVLERİ KISA SÜREDE YETİŞTİRİLECEK

Hızlı bir şekilde tamamlanan köy evlerinin kaba inşaatı bitti. Şu anda ince işçilik ve çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor. Depremden en fazla etkilenen mahallelerde yaşayan afetzedelerin kış gelmeden bu yeni ve güvenli evlerine yerleşmesi hedefleniyor.

FARKLI TİPLERDE KÖY EVLERİ

Dulkadiroğlu ilçesinde inşa edilen tek katlı köy tipi kalıcı afet konutlarında 3 farklı tip proje uygulanıyor. Bu sayede her ailenin ihtiyacına uygun bir ev seçeneği sunuluyor.

KÖYLÜLERİN HAYVANLARI DA UNUTULMADI

Köy evlerinin yapımının ardından bölgede hayvancılık yapan ve ahırları yıkılan vatandaşlar için de ahır projesi hayata geçirilecek. Bu sayede depremzedeler evlerinin yanı sıra geçim kaynaklarını da geri kazanabilecekler.

612 EV TESLİM EDİLDİ

Şu ana kadar tamamlanan 612 tek katlı köy evi hak sahiplerine teslim edildi. Kalan evlerin de en kısa sürede tamamlanması ve depremzedelere teslim edilmesi için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

Ali Avgın’dan “Maraş Romanları”na Dair Çarpıcı Açıklamalar Ali Avgın’dan “Maraş Romanları”na Dair Çarpıcı Açıklamalar

Doğanlıkarahasan Mahalle Muhtarı İsmail Yağbasan: "156 evimiz hasar alıp yıkıldı. Daha sonra köy konutları yapımına başlandı. Kış gelmeden bitirilmesi planlanıyor. Vatandaşlarımızdan bir kısmı buraya yerleşecek, bir kısmı da yerinde dönüşüme başvurmuştu." dedi.

Editör: İsa Aslantaş