Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) gelen son bilgilere göre, yurdun kuzey ve batı kesimlerini parçalı ve yer yer çok bulutlu hava bekliyor. Gece saatlerinde Ankara ve Antalya'nın batı ilçeleri ile Isparta il genelinde sağanak yağış, diğer yerlerde ise az bulutlu ve açık hava tahmin ediliyor.

Kâşgarlı Mahmud ve Divanu Lügati't Türk: 950 Yıllık Miras Kâşgarlı Mahmud ve Divanu Lügati't Türk: 950 Yıllık Miras

İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de toz taşınımı görülebileceği de belirtildi.

HAVA SICAKLIĞI ARTMAYA DEVAM EDECEK

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yurt genelinde artmaya devam etmesi öngörülüyor. Bu hafta içerisinde hava sıcaklıklarının Marmara, Ege ve Batı Akdeniz'de 4-6 derece, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da ise 10-15 derece üzerine çıkması bekleniyor.

Rüzgar genellikle güneyli, yurdun güneydoğu kesimlerinde kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, iç ve batı kesimlerde ise kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

17 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

MGM tarafından Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Eskişehir, Isparta, İzmir, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak için sarı kodlu uyarı yapıldı.

Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'de yer yer toz taşınımı beklendiğinden, görüş mesafesinde düşme, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.