Kafkas Üniversitesi'nde Skandal Mülakat: Tarih ve Coğrafya Soruları Tepkilere Yol Açtı! Kafkas Üniversitesi'nde Skandal Mülakat: Tarih ve Coğrafya Soruları Tepkilere Yol Açtı!

Türkiye'de nafaka tartışmaları son zamanlarda gündemi meşgul ediyor. Boşanmaların artmasıyla birlikte, eski eşler arasında bitmeyen sorunlara yol açan süresiz nafaka uygulamasına ilişkin yeni bir düzenleme beklenirken, Bakırköy 2. Aile Mahkemesi'nden emsal teşkil edecek bir karar çıktı.

2 AY EVLİLİK İÇİN 25 BİN TL TOPLU NAFAKA!

Haber Global'in özel haberine göre; A.T. ve Ö.T.'nin boşanma davasına bakan Mahkeme, 21 Mart 2024 tarihli kararında evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle erkek eş tarafından açılan boşanma davasında tarafların şiddetli geçimsizlikleri gerekçesiyle A.T.'nin bir kereye mahsus Ö.T'ye 25 bin TL toplu nafaka ödenmesine hükmetti.

MAHKEME: "ADAM OLSAYDIN, BANA KOCA MI YOK?" SÖZLERİ NAFAKAYA ENGEL!

Mahkeme kararında yoksulluk nafaka talebinin reddine ilişkin gerekçede, A.T'nin hakaretlere maruz kaldığının altını çizdi. Mahkeme Ö.T'nin fazlaya ilişkin nafaka talebinin reddine hükmederken, Ö.T'nin, eski eşi A.T'ye, "adam olsaydın", "bana koca mı yok" gibi onur kırıcı cümleler kurduğu, küfür içerikli sözler sarf ettiği ve evdeki eşyalara zarar verdiğinin altı çizildi.

AVUKAT GİZEM GÖNCE: "KISA SÜREN EVLİLİKLERDE TOPLU NAFAKA ARTIK MÜMKÜN!"

Konuyla ilgili haberglobal.com.tr'ye konuşan Avukat Gizem Gönce, Bakırköy Aile Mahkemesi tarafından karara bağlanan boşanma davasında tarafların 04.08.2022 yılında evlendiklerini ve 2 ay evli kaldıklarını söyledi.

Gönce, bu davanın emsal teşkil edip etmeyeceği konusunda şu açıklamaları yaptı;

"Boşanma davalarında çoğunlukla kadın lehine nafaka verilmesine Aile Mahkemeleri tarafından karar verilmektedir. Mahkeme tarafından verilen evlilik süresinin kısa olması gerekçesi ile süresiz olan nafakanın süreli ve tek seferde ödenmek üzere 25 bin TL nafaka ödemesi alışılmışın dışında bir karardır."