Mutluluğun ve Refahın Sırrı: Bu Bitki Evinizden Eksik Olmasın! Mutluluğun ve Refahın Sırrı: Bu Bitki Evinizden Eksik Olmasın!

Ramazan'ın manevi ikliminin ardından coşku ve paylaşım dolu Ramazan Bayramı'na adım atıyoruz. Bayramın ilk günü, müminleri bir araya getiren ve manevi atmosferi pekiştiren bayram namazı büyük önem taşıyor. Peki, bu özel namaz nasıl kılınır? Kaç rekat? İşte tüm detaylar!

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, diğer namazlardan farklı olarak bazı ek tekbirler ve hutbe ile tamamlanır. Namazın kılınışı şu şekildedir:

1. REKAT

  • Niyet: "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama."
  • İftitah Tekbiri: İmam sesli, cemaat ise gizlice "Allahuekber" diyerek tekbir alır ve eller göbek hizasında bağlanır.
  • Sübhaneke: Gizlice Sübhaneke okunur.
  • Zâit Tekbirler: İmamla birlikte ilave tekbirlere geçilir. İmam "Allahuekber" dediğinde eller kulak hizasına kaldırılır ve yanlara salınır. Bu tekbirler 7 defa tekrarlanır.
  • Fatiha ve Zammı Sure: İmam gizlice Euzü besmele çektikten sonra açıktan Fatiha ile zammı sure veya onun yerine geçecek miktarda ayet okur. Cemaat ise eller bağlı şekilde sessizce imamı dinler.
  • Rükû ve Secde: İmam tekbir aldığında rükuya varılarak 3 defa "sübhâne rabbiye'l-azîm" denir. "Semiallahü limen hamideh" diyerek rükûdan kalkılır. Ardından iki kez peş peşe secdeye varılır ve 3 defa "sübhâne rabbiye'l-â'lâ" denir.

2. REKAT

Fatiha ve Zammı Sure: İmam gizlice Besmele çeker, açıktan Fatiha ile zammı sure veya onun yerine geçecek miktarda ayet okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
Tekbirler: Rükûya gitmeden önce imamın Allahuekber demesiyle tekbir alınır ve eller kulak hizasına kaldırılıp yanlara salınır. Aynı şekilde 2. ve 3. tekbirler de alınır. 4. tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmadan rükûya gidilir.
Oturma ve Dua: Rükû ve secdenin ardından oturulur, Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbenâ duaları okunur. Daha sonra "Esselamu aleyküm ve rahmetullah" denilerek önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

TEKBİR VE HUTBE

Namazın ardından müezzinle beraber 3 defa tekbir getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam-hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar. Hutbe bittikten sonra dua edilerek namaz tamamlanır.

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Bayram namazı iki rekat olup cemaatle kılınan bir namazdır.

BAYRAM SEVİNCİNİ BAYRAM NAMAZI İLE TAÇLANDIRIN!

Bayram namazı, müminleri bir araya getiren, bayram coşkusunu pekiştiren ve manevi atmosferi yaşatan özel bir ibadettir.