TÜRK-İŞ, her ay gerçekleştirdiği "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nın Haziran 2024 raporunu yayınladı. Araştırma, Türkiye'de yaşayan 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenme için gereken minimum harcama tutarını belirlemeyi ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliklerinin aile bütçesine etkilerini ortaya koymayı amaçlıyor.

AÇLIK SINIRI

Haziran 2024 itibarıyla, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gereken gıda harcaması tutarı, TÜRK-İŞ'in hesaplamalarına göre 18.978,77 TL olarak belirlendi.

YOKSULLUK SINIRI

Araştırmaya göre, gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri temel ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarını ifade eden "yoksulluk sınırı" ise 61.820,10 TL olarak hesaplandı.

BEKAR BİR ÇALIŞANIN YAŞAMA MALİYETİ

Bekar bir çalışanın aylık "yaşama maliyeti" ise 24.614 TL olarak raporlandı.

Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda harcamaları bir önceki aya göre yüzde 0,05 artarken, son 12 ay içindeki artış oranı yüzde 82,96 olarak gerçekleşti.

Haziran ayında süt, yoğurt ve peynir ürünlerinin fiyatlarında belirgin bir değişiklik gözlenmezken, dana ve kuzu eti fiyatları Kurban Bayramı etkisiyle bir miktar düştü. Tavuk eti fiyatları ise sabit kaldı.

Nohut ve kırmızı mercimek fiyatları 3 TL, kuru fasulye ve yeşil mercimek kilogram fiyatı ise 5 TL arttı.

Sebze kilogram fiyatı ortalama 34 TL, meyve kilogram fiyatı ise ortalama 57 TL olarak hesaplandı.

Ayçiçek yağı, zeytinyağı ve tereyağı fiyatlarında kısmi artış gözlenirken, margarin ile siyah ve yeşil zeytin fiyatları sabit kaldı.

Mehmet Şimşek'ten 'rezerv' açıklaması: "Zirveye çıktı" Mehmet Şimşek'ten 'rezerv' açıklaması: "Zirveye çıktı"

Çay fiyatlarında bir miktar artış, şeker fiyatlarında ise hafif bir düşüş kaydedildi.

Editör: İsa Aslantaş