Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Mehmet Akpınar, belediye meclisi toplantısında kendisinin mazbatayı alıp göreve başlamadan önce 1-5 Nisan arasında 64 milyon TL’lik borç yapıldığı ve bazı ihale süreçlerinin başlatıldığı iddiasında bulunmuştu.

Bu iddialara AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanlığı’nda yanıt gecikmedi. Yapılan bir yazılı açıklama ile Akpınar’ın iddialarına cevap verilirken, bu iddiaların yanlış olduğu belirtildi. İddiaların bilerek ve isteyerek zanda bırakmak ve iftira atmak olduğunun altı çizilirken açıklamaların talihsizlik olduğu vurgulandı.

Kahramanmaraşlılar Dikkat: Dulkadiroğlu, Onikişubat, Pazarcık Ve Türkoğlu İçin Önemli Uyarı Kahramanmaraşlılar Dikkat: Dulkadiroğlu, Onikişubat, Pazarcık Ve Türkoğlu İçin Önemli Uyarı

Yapılmamış ihaleleri iptal etmenin komedi skeçlerine konu olacağı ifade edilirken, bu ihaleleri iptal etmenin 3 ay sonrasında daha pahalıya ihale açmak olacağı aktarıldı.

63 MİLYON DİYE ZİKREDİLEN BORÇ BELEDİYENİN TOPLAM CARİ BORCUDUR

AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “31 Mart seçimlerinde Dulkadiroğlu Belediye Başkanlığını kazanan Yeniden Refah Partisi adayı ve akrabalarından oluşan yönetim ekibi,  göreve başlar başlamaz iş üretmek yerine yalan ve iftira üretmeye başlamıştır.  Belediyenin toplam cari borcunun tamamı, sanki 1-5 Nisan tarihleri arasında yapılmış gibi gösterilmektedir. Kamu ihale ve harcama esaslarına göre bu ölçüde büyük borçlanmanın bu kadar kısa sürede hiçbir şekilde yapılamayacağını başkan ve yönetiminin gayet tabi bilmeleri gerekir. Bilerek ve isteyerek zanda bulunmanın ve iftira atmanın melunluk olduğunu hatırlatırız.  63 milyon diye zikredilen borç belediyenin toplam cari borcudur. Bu rakamın içine Aralık, Ocak, Şubat Mart ayı faturaları dâhildir.1-5 Nisan tarihleri arasında yapılan işlem, 31 Mart öncesi yapılan ihalelerin dosyalarının kapatılması işlemidir. Müteahhitlerin ve şehrimiz esnaflarını bu sığı zihniyetin insafına bırakılmaması için bu işlemler bu dönemde yapılmış olup ne kadar doğru iş yapıldığı esnaf ve idare tarafını töhmet altında bırakan bugünkü talihsiz açıklama ile anlaşılmıştır.

YAPILMAMIŞ İHALELERİ İPTAL ETMEK KOMEDİ SKEÇLERİNE KONU OLUR
Ayrıca bu süreçte yapılan tüm işlemler hakkında, devir teslim töreni sürecinde başkanın kayınbiraderi ve hâlihazırdaki yardımcısı olan zata detaylıca anlatılmış ve bilgi verilmiştir. Tenhada bu açıklamaları anlamış gibi yapanların uluorta kamuoyuna açıklama yapması anlaşılamamıştır. Yapılmamış ihaleleri iptal etmek komedi skeçlerine konu olacak bir durum olmakla birlikte,  zihinleri bulandırmaya, halkı kandırmaya, önceki döneme karşı algı oluşturmaya yönelik şov hareketleridir. Oysa hemen herkes bilir ki her yıl bahar ayında sezon boyunca ihtiyaç olan malzemelerin ihalesinin yapılması rutindir. Bu ihaleler iptal edildiğinde elinize geçecek tek şey aynı malzemeleri 3 ay sonra daha pahalı almaktır.

KİMİN ‘MELUN’ OLDUĞUNU KAMUOYU GÖRECEKTİR
Dulkadiroğlu belediye başkanı, belediyeye ilk gelişinde yaptığı konuşmasında ilk icraat olarak personel maaşını ödediğinden bahsetmiştir. Göreve başlar başlamaz şov kokan hareketlerde bulunan Yeniden Refah Partisi adayına hatırlatmak isteriz ki; maaş ödemeleri henüz siz göreve gelmeden önce,  personel maaşlar1-5 Nisan tarihleri arasında bankaya yatırılmıştır. Yine hatırlatmak isteriz ki bu durum her zaman insan temelli çalışan ve personellerine hak ettiği değeri veren AK Parti belediyeleri için mutat bir uygulamadır. Seçim çalışmaları esnasında, başka partilerden transfer yaparken kimlere ne karşılığında neler vaat ettiğiniz ortaya çıktığında, arkasına sığındığınız hadis-i şerifteki “melun’un”  kim olduğunu kamuoyu görecektir. Son olarak kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğinizden bahsetmektesiniz. Bu hassasiyetinizi 31 Mart öncesi dönemden kalan arsa ve gayrı menkulleri satmaya başladığınızda da görmek isteriz.”