Sivas'ın Suşehri İlçesi'nde Karacaören Köyü'nde Keşfedilen Esrarengiz Sıvı, Petrol Umutlarını Canlandırıyor

Yüksek kesimlerde ortaya çıkan ve dikkat çeken zemin sıvılaşması köy sakinlerini heyecanlandırıyor.

Yeni vergi paketi: Hem esnafa hem müşteriye ceza! Yeni vergi paketi: Hem esnafa hem müşteriye ceza!

Suşehri ilçesine bağlı Karacaören köyünde, yaklaşık 2 bin metre yükseklikteki bölgelerde ortaya çıkan esrarengiz sıvı, bölgede petrol bulunabileceği umutlarını doğuruyor.

Renkli suların yüzeye çıkması ve bahar aylarında ateşle birleştiğinde yanması iddia edilen sıvının, yağlı ve rengarenk tortular içermesi, köy sakinleri arasında petrol arayışının artmasına neden oluyor.

petrol-umudu

PETROL UMUDU: RENKLİ SULARIN ARDINDAKİ GİZEM

Köy sakinleri, geçmişte yapılan araştırmalara rağmen net bilgilere ulaşamadıklarını belirtiyor. Zeminde açılan kuyuların kapatılmadan bırakıldığını dile getiren köy sakinleri, bölgede devam eden araştırmalarla keşfedilen petrolün ülke ekonomisine katkı sağlamasını arzuluyor.

MUHTARIN AÇIKLAMASI: DEVLET İNCELEME YAPMALI

Köy muhtarı Erhan Betaş, bilmedikleri bir sıvının aktığını ifade ederek, "Yıllardır buradan farklı bir sıvı aktığını düşünüyoruz. Devletimizin bu sıvıyı araştırarak ülke ekonomisine kazandırmasını umut ediyoruz. Şu anda zayıf olan sıvı, bahar aylarında daha belirgin hale geliyor ve petrolü anımsatan bir görünüme sahip. Araştırılarak ülke ekonomisine kazandırılmasını istiyoruz" dedi.

GEÇMİŞTEKİ İNCELEME: MUHTAR İSMET COŞKUN'UN ANLATIMI

Köyde iki dönem önce muhtarlık yapan İsmet Coşkun ise kendi döneminde bölgede yapılan incelemelere değinerek, "Bize bir bilgi verilmedi. Bahar aylarında yer altından petrol fışkırır gibi olan bu su, gaz yağı mı, petrol mü, doğalgaz mı, bilemiyoruz" şeklinde konuştu. Bölgelerindeki gizemli sıvının devlet tarafından incelenmesini ve ekonomiye kazandırılmasını isteyen köy sakinleri, umut dolu bir bekleyiş içinde.

Editör: İsa Aslantaş