Hatay Büyükşehir Deniz Kıyılarını Temizliyor

Hatay Büyükşehir Deniz Kıyılarını Temizliyor

Hatay Büyükşehir Belediyesi satın aldığı iki deniz temizleme teknesiyle Akdeniz’de kıyısı bulunan ilçelerinin 186 km uzunluğunda sahili ile birlikte Çevlik, Arsuz, Gülcihan, Payas, İskenderun, Dörtyol ve Erzin’de bulunan plajları temizleme çalışmalarına başladı.


Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü 14 ve 7,5 metre uzunluğunda iki tekne ve temizlik ekipleri ile her gün sabah saat 06.00 sıralarında başlattıkları sahil, yüzey ve deniz altında bulunan katı atık temizleme çalışmalarını yapıyor.


Domuz Burnu’ndan Erzin Burnaz sahil şeridine kadar olan kıyı şeridinde, denize vuran ambalaj, çöp ve benzeri katı atıklıların yanı sıra pislikleri deniz süpürgesi ile tarayarak temizliyor.
Yaz sezonu boyunca yüz binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan ve 186 kilometre uzunluğundaki Çevlik, Arsuz, Gülcihan, Payas, İskenderun, Dörtyol ve Erzin de bulunan plajların, deniz ve kıyıları elli beş kişilik ekip ve iki tekne ile yapılan temizlik çalışmaları sonucu pırıl pırıl oluyor.


Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı temizlik ekiplerinin yaptıkları deniz ve sahil temizlik çalışmaları, Samandağ’ına bağlı Çevlik ilçesinin esnafını sevindirdi. Sahil temizlik çalışmalarını sevinçle karşılayan, Samandağ Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Mehmet Gülsever, “Temmuz ve aylül ayları arasında açık denizlerden gelen naylon ve çeşitli atıklar sahilimizi ve denizimizi olumsuz etkiliyor. Kaymakamlık, bu kirlenme olayının önüne daha önce geçemedi. Fakat, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ve sahillerimizde başlattığı temizlik çalışması başarılı olacak ve bizler içinde çok güzel oldu” dedi.


Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz sahil şeridinde bulunan plaj ve denize çöp atmamaları konusunda vatandaşların duyarlı olmasını istedi.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 13:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63