Adana'da yaşayan G.L. ve K.L. çiftinin boşanma süreci, Yargıtay'ın çarpıcı bir kararıyla yeni bir boyut kazandı. G.L., eşi K.L.'nin haberi olmadan kredi çekip borçlandığını belirterek evlerine haciz gelmesine sebep olduğunu iddia etti. Yargıtay'ın verdiği karar ise dikkatleri üzerine çekti.

Restoranlarda Fiyat Fırtınası! Boykot Dalgası Büyüyor! Restoranlarda Fiyat Fırtınası! Boykot Dalgası Büyüyor!

YARGITAY'DAN EŞE EMANET KARAR: KUSURLU SAYILDI!

G.L. ve K.L. çiftinin Adana'da başlattığı boşanma davası, Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi'nin çıkardığı emsal bir kararla sonuçlandı. G.L.'nin iddiası üzerine yapılan inceleme sonucunda, eşinden habersiz kredi çeken K.L., manevi tazminata hüküm giydi.

KREDİ ÇEKME EYLEMİ KUSUR OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ!

Yargıtay kararında, evlilik birliğinin temelini sarsan olaylarda kişilik haklarına saldırı teşkil eden eylemlerin tam kusurlu olduğu vurgulandı. K.L.'nin, kredi çekerek ailelerinin mali durumunu olumsuz etkilemesi ve eve haciz gelmesine neden olması, kararda belirtilen temel unsurlardı.

HÜKÜMDE İSTİSNA YAPILDI: MANEVİ TAZMİNAT ŞART!

Yargıtay'ın verdiği karara göre, G.L.'nin yaşadığı mağduriyet ve kişilik haklarına yapılan saldırı, eşi K.L.'nin kusurlu eylemi sonucunda gerçekleşti. Bu doğrultuda, uygun bir manevi tazminatın ödenmesi gerektiği hükme bağlandı.

Yargıtay'ın bu emsal kararıyla, evlilik birliğinin korunması ve adaletin tecellisi ön planda tutuldu. K.L.'nin eşinden habersiz borçlanma eylemi, evlilik ilişkisindeki kusurlu davranışlar kapsamında değerlendirildi ve gereken cezai yaptırım uygulandı.