Bursa'nın Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren bir kuyumcudan gün boyunca haber alınamıyor. İlçede uzun yıllardır hizmet veren kuyumcu, bugün iş yerini açmayınca ortaya atılan iddialar, büyük bir dolandırıcılık skandalını gün yüzüne çıkardı.

İŞLETMECİ AHMET Ö.'NÜN AÇMAMASI İDDİALARI BERABERİNDE GETİRDİ

Çek Hırsızlığında Estetik Hile: Suç Makinesi Kadın Polisten Kaçamadı Çek Hırsızlığında Estetik Hile: Suç Makinesi Kadın Polisten Kaçamadı

Ahmet Ö., ilçede uzun yıllardır kuyumculuk yapan bir aile işletmesinin üçüncü nesil temsilcisidir. Bugün iş yerini açmamasının ardından ortaya atılan iddialar, ilçede büyük bir dolandırıcılık olayının yaşandığına işaret ediyor.

KÂR AMAÇLI PARA TOPLAMA İDDİALARI

Kuyumcu Ahmet Ö. (44), yakın çevresinden emanete bırakmaları şartıyla uygun fiyatla cumhuriyet altını satışına başladı. Zaman içinde kâr amaçlı emanete altın bırakanların sayısı arttı. Sistem, altın üzerinden komisyon alınmasıyla genişledi. İddialara göre, mağdurlar, yüzde 4 ile yüzde 30 arasında değişen komisyon oranlarıyla karşı karşıya kaldılar.

'YAVRU' ADI VERİLEN SİSTEMDE ÇARPICI İDDİALAR

"Yavru" adı verilen sistemde, parasıyla gelen kişilere piyasa fiyatının altında altın satılırken, 1 ay sonra taahhüt edilen oranda altının kâr olarak verildiği iddia edildi.

SAVCILIĞA ŞİKAYET YAĞDI

Bazı mağdurların taahhüt edilen altınları veya karşılık olarak ödenmesi gereken parayı zamanında alamadığı konuşulmaya başlandığında, mağdurların birçoğu altınlarını sistemden çıkarmak istedi. Sistemden çıkışlar, işleri daha da zora soktu. Kuyumcu bu sabah açılmayınca, altınları olan kişiler bilgi almak için aradıklarında ulaşamadılar. Kuyumcunun akşamdan dükkanı boşaltarak kaçtığı ileri sürüldü.

SAVCI, ARAMA KARARI ÇIKARDI

Orhangazi Cumhuriyet Başsavcılığı, gelen şikayetler üzerine soruşturma başlattı. Kuyumcunun bulunduğu bölge akşam saatlerinde emniyet şeridi ile kapatıldı. Savcılık izniyle kuyumcu kapısı açılmak istense de başarılı olunamadı.

500 MİLYON LİRA İDDİASI

Kuyumcu A.Ö.'nün piyasadan topladığı para miktarının 500 milyon liradan fazla olduğu iddia ediliyor. Henüz savcılığa başvuran kişi sayısının çok küçük bir kısmı olduğu ve toplam paranın 1 milyar liradan fazla olabileceği belirtiliyor.

ÖZEL EKİP DEVREYE GİRDİ

Orhangazi Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Dolandırıcılık Şube Müdürlüğü'nden görevli ekipler, Orhangazi Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle koordineli çalışma başlattı.

KUYUMCU 4 SAAT İÇİNDE YAKALANDI

Soruşturma sonucunda Ahmet Ö. ve 3 kişi, polis tarafından Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde 4 saat içinde yakalanarak gözaltına alındı. Soruşturma devam ediyor.