Günümüzde birçok şirket gibi oteller de çağrı merkezi hizmetini profesyonel kaynaklardan almaya başladılar. Hızla gelişen çağrı merkezi uygulamaları ve bu hizmeti verecek şirketler birçok farklı sektörde olduğu gibi hotel ve otellerde de uygulanmaya başlayacak.

Türkiye’de çağrı merkezi hotel hizmeti ilk önce finans, Telekom hizmeti ve müşterileri ile yakın irtibatta olmak isteyen şirketlerin özellikle otel işletmecilerinin tercihi olur. çağrı merkezi hizmetlerinin fonksiyonları gelen çağrıları karşılamak, e-mail almak ve cevaplamak, fax hizmeti, SMS hizmeti, chat servis hizmetleridir.

Oteller Çağrı Merkezi Hizmeti Neden Almalı

Turizm sektöründe büyümek ve dijital pazarlarda var olmak isteyen otellerin profesyonel çağrı merkezi hotel hizmetleri veren şirketlerden yararlanmaları gereklilik haline gelmiştir. Gelişmek isteyen otellerin müşteri kazanması ve büyümesi için operasyon yönetimi içerisinde bulunan tüm hizmetlerin ve bu otelin tüm departmanlarını ilgilendirir. Bu sebeple otel içinde sistemin düzenli çalışmasını sağlar ve büyüme yolunda istatistikleri tutmalarını kolaylaştırır.

Otel sektöründe artan rekabetler sebebi ile otellerin hem doluluk oranlarının yoğun olduğu dönemleri çok iyi organize etmeleri ve boş oldukları dönemlerde de müşteri çekmeleri gerekmektedir. Bu sebeple çağrı merkezleri hotel hizmetlerini profesyonel bir şirketten almak en isabetli bir adım olacaktır.

Hotel Çağrı Merkezlerinde Operasyonel Çözümler

Pek çok otel firmaları sorunlarını tesis içerisinde çözme çabasında olur. Ancak operasyonel çalışmalar ve müşteri ilişkileri sadece tesis içerisinde çözülemeyecek geniş kapsamlı bir hizmet gerektirir. Bu sebeple alanında uzman dijital ajanslardan profesyonel destek almak müşterilerle daha yakın ilişki kurmayı sağlayacak, maliyeti düşürmeyi sağlayacak, müşteri memnuniyet durumunu daha iyi analiz etmeyi sağlayacaktır. Ayrıca bunlara ek olarak yoğun turizm dönemlerini iyi yönetmeyi ve yüksek performans sergilemeyi sağlayacaktır.

Çağrı Merkezi Hotel Hizmetleri İçeriğinde Neler Olmalıdır

Hotel çağrı merkezlerinde hem rezervasyon hem de diğer talepler için pek çok özellik mutlaka yer almalıdır. Bunlardan bazıları;

Geçmiş yıllarda otelinizde kalan müşteri yoğunluk verilerini saptamak. Çağrı merkezler hotel ve otel için mevcut müşteri yoğunluğunu da veriler haline getirmek.
Çağrı merkezleri hotel Google da aramalarda üst sıralara yerleşmesi için çalışmalar yapar ve otel için müşteri kitlesini çok iyi tanıyarak ihtiyaçları olacak kampanyaları yönetir.
Çağrı merkezleri hotel ve oteller için sosyal medya platformları da dahil reklamlarla hedeflerine ulaşmasında yeni müşteriler kazanmasını sağlar.
Otelinizin marka değerini arttırmak, tanıtım filmleri, müşterilerle 7 gün 24 saat iletişim kurmalarını sağlayacak bir ekip oluşturmak olarak sıralanabilir.

Çağrı Merkezlerinin Oteller İçin Çalışma Prensipleri

Çağrı merkezleri her bir sektör için farklı çalışma prensipleri edinir. Her sektör için en uygun ve en iyi çalışma planı hazırlayarak yüzsek verim kazanmalarını sağlar. Çağrı merkezleri hotel ve oteller için uygun olan çalışma aşamalarını belirler ve sektörde olmanı gereken yere sizi getirir. Bir çağrı merkezi çalışma prensipleri şu şekilde sıralamak mümkün olabilir.

Stratejiyi belirleyerek otelinizi detaylarına kadar anlar ve sizin ihtiyacınız olan en uygun planı tasarlar. Otelde bulunan pazarlamaya engel olacak etmenleri tespit eder ve ortadan kaldırmanızı sağlar. Böylece otelinizde fark etmediğiniz eksikleri tamamlamış olursunuz.

Maldivler, İsrail Pasaportu Taşıyanların Girişine Yasak Getirdi mi? Maldivler, İsrail Pasaportu Taşıyanların Girişine Yasak Getirdi mi?

Çağrı Merkezlerinin Tanıtımlardaki Fonksiyonu

Çağrı merkezleri hotel ve oteller için stratejiyi belirledikten ve eksikleri tamamladıktan sonra reklam çalışmalarına başlar. Reklam çalışmaları için de ayrı bir planlama gerekli olup sosyal medya ve Google reklamları için gerekli olan çekimler, SEO çalışmaları, müşteri ilişkileri bütçe ayarlama gibi konularda çalışmalara başlar.

Otelin en önemli etmenlerinden birisi rezervasyon süreçlerini iyi yönetebilmektedir. Mesela müşteri ilişkileri, talepleri, fiyat değişiklikleri, rezervasyon tarihleri gibi süreçleri iyi yönetmek gerekir.

Ayrıca çağrı merkezleri otel sektöründeki rakipleri iyi analiz etmeli ve sizin markanızın tercih edilmesi için gerekli şartları sağlaması gerekir. Doğru strateji ile doğru zamanda rakiplerinizin önüne çıkmanızı sağlayacaktır.

Otelde Tatil İsteyenler İçin Çağrı Merkezleri Nasıl Etkiler

Otel ve tatil dediğimizde hem ülkemizde hem de dünyada çok fazla bir birinden iddialı seçenekler görmek mümkün. Artık kurumsal çalışan ya da büyümek isteyen oteller çağrı merkezleri ile çalışıyor ve müşteriler açısından da daha çok tercih edilen yerler haline geliyor.

Bir yerde tatil yapmak isteyen bireyler güvenilir ve tatil için beklentilerine uygun bir yer arayışında olular. Tatil yapmak keyif isteyen bir etkinlik olduğu için insanlara sadece güven vermeniz yetmeyecektir. Daha fazla beklentiye sahip bir kitleyi binlerce rakip içerisinden etkilemek gerekiyor. Üstelik her bireyin tatil anlayışı farklı olacağı için her tip insana ve tatil anlayışına hitap etmeli buda otellerin çağrı merkezleri ile çalışması büyük avantaj sağlayacaktır.

Otel Çağrı Merkezleri Sistemlerinde Misafirlerin Beklentileri

Bir çağrı merkezi olan otel genel kanı olarak daha güvenilir ve kurumsal hissettirmektedir. Bu durum o oteli seçmede önemli bir ilk adım olacaktır. Bir tatil yapmak isteyen birey çağrı merkezi ile çalışan bir oteli aradığında o çağrı merkezine hemen ulaşmak ister. Hız müşteri kitlesi için büyük bir önem taşır. Hiç kimse fazla beklemeyi sevmeyecektir.

Görüşmede tatil hakkında kendi talep ettiği bilgiyi almak ister ancak farklı kampanya ya da özel bir durum varsa bunlardan bahsedilmesi de bir avantaj olacaktır. Çağrı merkezleri hotel ve oteller için müşterilere güven ve pratiklik sağlayan bir araç niteliğinde olmalıdır.

Editör: TE Bilisim