SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı

Çağrı merkezi sipariş hizmetleri ile beraber gelişen teknolojik tüketim ve yaşam nedeniyle bu çalışmalar talep edilir. İnsanların günümüzde belirli bir hizmeti almak istemeleri en doğal hakkıdır. Bu haklarından doğan sorumlulukların ise firmalar tarafından giderilmesi gereklidir. İşte bu noktada devreye çağrı merkezi sistemleri girer. Çağrı merkezi projeleri ile son kullanıcının karşılaşmış olduğu sorunlar çözülür.

Sorunlara çözüm bulunması açısından bu çalışmalar önemli bir yere sahiptir. Artan iş gücünün ortaya çıkardığı problemleri çözmek için de bu çalışmalara yön verilir. İnsanların hizmetleri satın aldıktan sonra olası sıkıntılar ile karşılaşmaları durumunda, adreslerinden çıkmadan bu sorunları tamamlamaları gerekir. Oldukça pratik bir çalışma modelidir.

Çağrı Merkezi Hizmetleri Nelerdir?

Çağrı merkezi sipariş çalışmaları ile satın almak istenilen çalışma bu kanal aracılığı ile alınabilir. Artık günümüzde insanlar pratik olan yöntemlere başvuru yaparlar. Zaman önemli bir değer olmaktadır. Bu nedenden dolayı örnek vermek gerekir ise satın alınan bir eşyada sorun oluşabilir. Bu durumda satın alınan adrese gitmek sorunu çözmeden ayrılmanıza neden olabilir.

Mağazada bu konu hakkında bilgisi olan personeller de olmayabilir. İşte bu durumda konu hakkında bilgi alıp, ardından diğer çalışmaların sağlanabilmesi için öncelikli olarak o firmanın kurumsal çağrı merkezi hattı aranmalıdır. Bu işlem akışı aslında zor gibi görünse bile oldukça yararlı bir yöntemdir, zaman kaybını engeller.

Telefon ile Problem Çözümü

Çağrı merkezi uygulamaları ile çalışan personeller sayısında da güncellemeler olur. Çağrı merkezi alanlarında diğer iş kollarında olduğu gibi tecrübe konusu oldukça önemlidir. Eşya ya da hizmet alınması sonrasında oluşabilecek olumsuz durumlara karşı telefonda destek sağlanır. Bu şekilde yeni bir iş kolu olan çağrı merkezi sistemleri ile sorununuzu daha kısa sürede çözebilirsiniz.

Bir iş kolu olduğu için kurumsal firmalar için de önemli bir gider kaynağı olur. Birçok kurumsal anlamda çalışmalar sunan firma, sağladığı hizmetler ile ilgili dönüşlerde ya da hizmetin sağlanması için bu çağrı merkezi sipariş uygulamalarından destek alırlar. Dışarıdan outsorce kaynaklı çağrı merkezi çalışmaları da bulunur.

Çağrı Merkezi Kalite Çalışmaları

Çağrı merkezi sektöründe de diğer sektörler gibi kalite ve performans konusu oldukça önemli konudur. Çalışanların hepsinin belirli bir kural doğrultusunda müşteriler ile konuşma yapması gerekir. Bu anlamda bu sektörde çalışmak için nitelikli personel yetiştirmek için kurs ve seminer programları düzenlenir. Bu durum yeterli gelmediği düşünülerek belirli üniversitelerde yüksek öğrenim program düzenlenmiştir.

Kaliteli çağrı almak ve müşteriyi aramak oldukça önemli bir konudur. Müşteriler ile kurulacak diyalogların akıcı olması ve istenilen amaca ulaşması gerekir. Bazı uygulamalar sadece teknik servis benzeri bir iş süreci sağlar. Bazı uygulamalar ise doğrudan müşteriye ya da yeni müşteriye odaklı çalışma modeli olmaktadır.

Çağrı Merkezi Sistemlerinde Hızlı Ulaşım

Çağrı merkezi sistemlerinde kullanıcıların kısa sürede müşteri temsilcisine bağlanması önemli bir detaydır. Birçok farklı sektörde çalışmalar sunulur. Bu çalışmalardan birisi de yemek sektörüdür. Hazır gıda ya da taze hazırlanan gıdaların satışında farklı uygulamalar bulunur. Telefon ile görüşme yaparak sipariş verilebilen firmalar bulunur. Bu firmaların telefon numaralarını tuşlayarak adresinizden çıkmadan telefon görüşmesi yaparak yiyecek siparişi verebilirsiniz.

 Yiyeceklerin müşteriye ulaşmasında belirli bir süre bilgisinin verilmesi gerekir. Kriz anında çağrıyı yönetmek ise tamamen müşteri temsilcisine kalmış ve onun sorumluluk alanında olan bir durumdur. Kriz zamanlarında karşıdaki tepkili kişinin sinirlenmiş olduğu konulara onay verilmesi ise durumu daha da zorlar.

Yiyecek ve Gıda Siparişi

Çağrı merkezi sipariş uygulamaları ile beraber gıda siparişleri verilebilir. Rahat bir kullanım yapılabilmesi için telefon ile çağrı almak için gerekli araçların hepsinin bulunması gerekir. Bu anlamda çağrı merkezi sistemlerinde son kullanıcıya hitap edebilen ve samimi bir çalışma modelinin uygulanması gerekir.

Çalışan kişilerin de bu konuda gerekli eğitimleri almış olması önemli bir konudur. Çağrı merkezlerinde sıklıkla kriz yaşayan müşteri potansiyeli ile karşılaşılır. Bu kriz müşteri kitlesi ile sorunu çözebilmek için kalıplaşmış kelime gruplarının kullanılması sorunu daha büyütebilir.

Konuşma Esnasında Samimi Dil Kullanılması

Çağrı merkezi sistemlerinde samimi bir dil kullanılması, kriz durumda olan müşteri ile iletişim kolaylaştırılması için önemlidir. Sorunu olan bir kişi ile belirli kalıplaşmış kelimler ile görüşme yapılması sorunu daha da büyütebilir. Bu nedenden dolayı kurumsal çağrı merkezi çalışanlarına bu konularda gerekli eğitimler verilir.

Ek olarak bu firmalarda çağrı merkezi odaklı çalışmalar sunulduğu için şikâyet birimleri de bulunur. Şikâyet birimleri tarafından sorunlara kısa sürede çözüm odaklı çalışmalar sunulur. Çağrı merkezi sektöründe kendisini geliştirmek isteyen kişiler bu konu üzerinde çalışmalar sağlayabilirler.

Görüşme Esnasında Kelimenin Önemi

Çağrı merkezi sipariş konusunda aktif olarak görev alan personeller, konuşma esnasında kullanacakları kelimeleri çok iyi seçmelidir. Akıcı, doğru ve samimi olarak yapılan görüşmeler karşı tarafa,, müşterinin sorunlarına anlayış ile bakıldığını hissettirir. Bu konu aynı zamanda kurumsal çalışmalar sunan firmalar için de oldukça önemli konular arasındadır.

Müşteri ile görüşmelerde günlük dil olmayan bir konuşma yapılması gerekir. Ancak kurumsal imajdan da çıkılmaması gerekir. Çağrı merkezi sistemlerinde personellerin oturma alanları da sosyal yaşama göre düzenlenmelidir. Kişilerin ofis alanlarında eşyalarının kaybolmaması için bu alanlarda saklanması ve güvende olması sağlanır.

Editör: TE Bilisim