İş dünyasının önde gelen isimlerinden Cantürk Alagöz, son dönemlerin merak uyandıran figürlerinden biri olarak öne çıkıyor. "Cantürk Alagöz kimdir, nereli, kaç yaşında?" gibi sorular sıkça gündeme geliyor. Bu yazımızda, Cantürk Alagöz'ün yaşam öyküsüne ve iş dünyasındaki başarılarına dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz. İşte Cantürk Alagöz'ün hikayesi...

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dağlı’dan ’Babalar Günü’ mesajı

CANTÜRK ALAGÖZ KİMDİR?

Türk iş insanı, siyasetçi ve yönetici olan Cantürk Alagöz, iki çocuk babası ve evlidir. Kariyerine 1996 yılında özel bir şirkette başlamış ve 2004 yılında Türkiye ve çevre ülkeler için analitik cihazlar, yedek parçalar, sarf malzemeler ve teknik servis sağlayan Redokslab firmasına ortak olmuştur. Burada kazandığı tecrübeyle başka sektörlere de yatırım yapan Alagöz, 2016 yılında sağlık sektöründe önemli bir yer edinen Keymen İlaç’ı satın almıştır.

Keymen İlaç, Covid-19 ile mücadelede Türkiye'ye Sinovac aşısını ilk getiren firma olarak sektörde öncü olmuştur. Ayrıca, faz 3 klinik çalışmalarını gerçekleştirerek hem Türkiye’nin hem de dünyanın aşı ihtiyacına büyük katkı sağlamıştır.

Cantürk Alagöz, Redokslab ve Keymen İlaç’ın yanı sıra Can Çevre ve Enerji, Nil Çevre ve Enerji, Alagöz Plastik, Alagöz Havacılık, Alagöz Maden ve Alagöz Kimya gibi firmaları kurarak Alagöz Holding çatısı altında toplamıştır.

SOSYAL SORUMLULUK VE SPOR

Cantürk Alagöz, sosyal sorumluluk projelerine ve spora verdiği desteklerle de tanınmaktadır. 28. Dönem AK Parti Iğdır Milletvekili olarak görev yapan Alagöz, Nisan 2021'den bu yana Alagöz Holding Iğdırspor Başkanlığı’nı da yürütmektedir. Uluslararası alanda birçok ödül kazanan Alagöz, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

CANTÜRK ALAGÖZ NERELİ?

Cantürk Alagöz, Iğdırlıdır.

CANTÜRK ALAGÖZ KAÇ YAŞINDA?

1969 doğumlu olan Cantürk Alagöz, 2024 itibariyle 55 yaşındadır.

KARİYERİ

1992 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Alagöz, 1995 yılında aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır. 1996 yılında iş dünyasına adım atan Alagöz, 2016 yılında Türkiye’nin aşı ihtiyacını karşılayan Keymen İlaç’ı satın alarak dikkatleri üzerine çekmiştir.

2023 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AK Parti) 28. dönem Iğdır milletvekili olarak seçilen Alagöz, aynı zamanda Alagöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Iğdır FK Başkanıdır.

ÖDÜLLER

  • 2016: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ödülü
  • 2011: Thermo Scientific tarafından verilen INNOVATION Ödülü
  • 2009: Thermo Scientific Best Commitment Ödülü
Editör: İsa Aslantaş