Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla, 28 Şubat davasında hüküm giyen 14 kişinin hapis cezaları, sağlık sorunları ve yaşlılık nedeniyle kaldırıldı. Bu karar, Resmi Gazete'de yayımlandı ve gece saatlerinde tahliyeler başladı. Serbest bırakılanlar arasında Aydan Erol, Çevik Bir, Çetin Doğan, Fevzi Türkeri, Cevat Özkaynak, Yıldırım Türker ve Erol Özkasnak gibi isimler bulunuyor.

ÇETİN DOĞAN CEZAEVİNDEN TAHLİYE EDİLDİ
Son dakika haberine göre, kararın hemen ardından Çetin Doğan cezaevinden tahliye edildi. Doğan, cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, "Son 15 yılımın yarısını hapishanede, yarısını da davalarla uğraşarak geçirdim. Türkiye'de adalet sağlanmadıkça hiçbir şey düzelmez. Adalet hepimiz için gerekli. Umarım bu tür olaylar ve keyfi tutuklamalar son bulur" dedi.

Timur Cihantimur'un Davasında Flaş Karar: Tutukluluk Sürüyor Timur Cihantimur'un Davasında Flaş Karar: Tutukluluk Sürüyor

"AF DEĞİL, ANAYASANIN GEREĞİ"
Doğan, tahliyesinin af olmadığını vurgulayarak, "Bu, anayasanın gereğinin Cumhurbaşkanı tarafından yerine getirilmesidir. Anayasa'nın 87'nci maddesinde özel ve genel af yetkisi TBMM'ye verilmiştir. 104'üncü maddede ise Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkileri belirtilmiştir. Adli tıp raporlarına göre sürekli hastalık ve yaşlılık durumunda olanların bırakılması gerektiği anayasal bir zorunluluktur" dedi. Doğan, medyanın ve adaletin sağlanması için katkıda bulunanlara teşekkür etti.

SAĞLIK DURUMU HAKKINDA AÇIKLAMA
Sağlık durumuna ilişkin bilgi veren Doğan, "Gece yarısı acil servisle hastaneye yatırıldım, 50 gün hastanede kaldım. Kronik hastalıklarım devam ediyor. Ancak safra kesesi ve pankreas sorunları nedeniyle ameliyat oldum. Yaşım 84, bu yüzden 'sağlığım yerinde' demek mümkün değil. Dostlarla sohbet etmeyi, sevdiklerimle vakit geçirmeyi özledim. Eşim ve dostlarım yanımda olduğu için mutluyum" diye konuştu.

"SEVİNÇLİYİM AMA BURUK BİR SEVİNÇ"
Doğan'ın eşi Nilgün Doğan, tahliye haberine ilişkin şunları söyledi: "Telefonlarım susmuyor, herkes 'Gözünüz aydın' diyor ama bu geç gelen bir sevinç. Bu dava, FETÖ'nün bir kurgusuydu ve birçok general haksız yere hapse atıldı. Eşim, 3 yıldır bu haksızlık nedeniyle cezaevindeydi. Tanrı kimseye böyle bir şey yaşatmasın. Sağlık sorunları nedeniyle zor günler geçirdik. Eşim artık yürüyemez hale gelmişti. Hem maddi hem manevi olarak zorlandık. Diğer siyasi tutukluların da özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum. Bugün sevinçliyim ama bu, buruk bir sevinç" dedi.

28 ŞUBAT DAVASINDA NELER YAŞANMIŞTI?
Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, 28 Şubat davasında aralarında Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Erol Özkasnak ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 sanığa verilen müebbet hapis cezasını 2021’de onamıştı. Hükümlüler, iki gün içinde cezaevine gönderilmişti. Çevik Bir, sağlık sorunları nedeniyle 2 Ağustos 2022’de tahliye edilmişti. Emekli Korgeneral Vural Avar ise cezaevindeyken 20 Aralık 2022’de hayatını kaybetmişti.

Sağlık sorunları bulunan diğer isimler de sırasıyla tahliye edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart 2023’te emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi, emekli Korgeneral Hakkı Kılınç ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp’in kalan cezalarını sağlık sorunları nedeniyle affetmişti.

Editör: İsa Aslantaş