Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki görevinden affını istedi.

Sağlık sorunları nedeniyle kendi isteğiyle bırakmak istediğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğunu belirten Özhaseki, bunda sonraki çalışmalarına kuracağı aile vakfında devam edeceğini söyledi.

AK Parti'nin 'ağır topları' olarak nitelendiren isimlerinden biri olan Özhaseki, özellikle 6 Şubat deprem felaketi sonrası bölgede yaptığı çalışmalarıyla dikkat çekmişti.

Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Aziz milletimiz,

Uzun zaman önce; 1994 yılında Kayserili hemşehrilerimizin yoğun talebi üzerine, belediye başkanı olarak hizmet kervanına katılmıştım. Türkiye’nin zor yıllarıydı o dönemler. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olarak devam eden bu yolculukta doğduğum şehre hizmet etmekten, her bir köşesine emek verip iz bırakmaktan derin bir manevi haz duydum.

İlerleyen yıllarda çok farklı alanlarda memleket hizmetinde görev almak kader yazgımız oldu. Önce Kayseri Milletvekili sonrasında AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ardından da Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak güzel Türkiye’mize hizmet ettim. Bu hizmet süresi boyunca Sayın Cumhurbaşkanımızla yol yürümek her daim bizim için bir onur vesilesi olmuştur.

Ülkemizin başına gelen en büyük doğal afette yaraları sarmak ve yıkılan şehirlerimizi imar etmek için tarihi bir sorumluk üstlendim. Hamdolsun; geldiğimiz noktada işlerin çözümünde önemli bir mesafe alınmış oldu. Yol netleşti, yapılacak inşa ve ihya faaliyetleri adım adım belirlendi.

Bugün ise; üstlendiğim bu kutlu görevi sağlık sorunlarım sebebiyle kendi dileğimle bırakmak istediğimi Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettim.

Aldığım görevler boyunca gece gündüz çalışarak, hiçbir dünyevi hesabın içinde olmadan Hakk’ın rızasını temin etmeyi yegane gaye edinerek çalıştım. Vicdan terazisine uygun düşmeyen bir tutum içinde olmamaya ayrı bir özen gösterdim. Ne kendimin ne de çocuklarımın boğazından haram bir lokma geçmemesine yönelik hassasiyetimi hep diri tuttum.

Bundan sonraki dönemde kuracağımız aile vakfında sağlığım elverdiğince hizmet vermeye devam edeceğim. Ülkem için hayırlı olan her işe desteğim elbette sürecektir.

Milletimizden haklarını helal etmelerini hususiyle dilerim. Sayın Cumhurbaşkanımıza, göstermiş olduğu güven ve teveccühleri münasebetiyle şükranlarımı arz ediyorum."

MEHMET ÖZHASEKİ KİMDİR?
AK Parti'de yıllar boyunca önemli görevlerde bulunan Özhaseki, 1957 yılında Kayseri’de dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlayan Özhaseki, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle bırakarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi.

Buradan mezun olduktan sonra, aile şirketinin başına geçen Özhaseki. 1994 yerel seçimleriyle birlikte siyasete atıldı.

Kayseri'nin Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazanan Özhaseki, 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

1999'da Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı olan Özhaseki, 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Mehmet Özhaseki, 5 dönem Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaparak şehre damga vurduktan sonra 13 Eylül 2015 tarihinde AK Parti yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine başladı.

Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti Kayseri milletvekili olarak Meclis'e girdi. Hükümet kurulamaması nedeniyle yenilenen Kasım 2015 seçimiyle yeniden AK Parti Kayseri milletvekili olarak Meclis'e girdi.

Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Hükümet'te Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak yer aldı.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ankara'dan aday olan fakat kazanamayan Özhaseki, AK Parti'de Yerel Yönetimler Başkanı olarak görev yapmaya başladı.

Çalışan 'ihbar' mektubu yazıp intihar etti, LC Waikiki'den açıklama geldi Çalışan 'ihbar' mektubu yazıp intihar etti, LC Waikiki'den açıklama geldi

Mehmet Özhaseki , 2023 Genel Seçimleri sonrası ise Murat Kurum'dan boşalan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na yeniden getirilmişti.

Editör: İsa Aslantaş