Denizli'de görülen bir boşanma davası, Yargıtay tarafından çığır açan bir karara ev sahipliği yaptı. Mahkeme, ev eşyalarını almayan ve beyaz eşyaları kurdurmayan kocanın, eşini piknik tüpünde yemek yapmaya zorlaması nedeniyle tam kusurlu sayılmasına karar verdi.

Görüntüler Adana'dan! Polis merkezinde çatışma çıktı Görüntüler Adana'dan! Polis merkezinde çatışma çıktı

KOCA, EV EŞYALARINI ALMADI VE BEYAZ EŞYALARI KURTMADI

Dava sürecinde, davacı-davalı erkek, eşinin kendisine saygısız davrandığını, evde yemek ve temizlik yapmadığını ileri sürdü. Koca, eşinin evi terk ettiğini ve kendisine dönmediğini belirtirken, boşanma talebinin yanı sıra 50 bin lira maddi ve 50 bin lira manevi tazminat istedi.

esine-cimrilik-yapan-kocalar-yandi-yargitaydan-emsal-karar-yenicag-3

KADIN, KOCA TARAFINDAN HIRSIZLIKLA İTHAM EDİLDİ

Davalı-davacı kadın ise dilekçesinde, kocasının ev için gerekli temel eşyaları almadığını ve beyaz eşyaları kurmadığını iddia etti. Ayrıca kocasının kendisini hırsızlıkla itham ettiğini ve her sabah cebindeki parayı kontrol ettiğini öne sürerek, 50 bin lira maddi ve 100 bin lira manevi tazminat talep etti.

MAHKEME, ERKEĞİN KUSURLU OLDUĞUNA KARAR VERDİ

Denizli 4. Aile Mahkemesi, erkeğin ev düzeni kurmamasını, kadının piknik tüpünde yemek yapmak zorunda kalmasını ve eşinin evden ayrılmasını fırsat bilerek evin kilidini değiştirmesini kusur olarak değerlendirdi. Mahkeme, kadının bir kusurunun olmadığına hükmetti ve kadına 15 bin lira maddi tazminat ödenmesine karar verdi.

YARGITAY, KARARI ONAYLADI: KOCA TAM KUSURLU

Kocanın itirazı üzerine dosyaya bakan Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını usul ve kanuna uygun buldu ve istinaf başvurusunu reddetti. Eşinin ev eşyalarını götürmesi ve beyaz eşyaları kullanmasına izin vermemesi nedeniyle piknik tüpünde yemek yapmak zorunda kalan kadın, boşanma davasını kazandı. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de mahkemenin kararını doğru buldu ve onayladı.